Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Nowy system transakcyjny mBanku

komentarzy 17

Niemile mnie zaskoczył, w sprawie o zapłatę. Piszę zatem wprost, wziąwszy też pod uwagę i inne niedogodności: ZDECYDOWANIE ZMIANA NA GORSZE, Z CAŁKIEM PRZYZWOITEGO POPRZEDNIEGO SYSTEMU.

W poprzedniej wersji systemu transakcyjnego mBanku (już niedostępna nawet opcjonalnie), mogłem wygrzebać i ściągnąć pięknie w formacie pdf potwierdzenia operacji na koncie choćby sprzed pięciu lat (od początku prowadzenia rachunku bankowego). I myślałem, że w nowym systemie transakcyjnym na który skazał nas mBank też jest to możliwe.

Nie jest. Jak w tytule, na przykład dzisiaj tj. 20 listopada 2014 roku można sięgnąć tylko do początku roku 2012. A ja potrzebowałem potwierdzenie zapłaty prowizji dokonanej mi przez klienta w październiku 2011 roku i nic z tego. Po prostu pozwałem go o zapłatę prowizji za zwindykowanie reszty długu i chciałem (po sprzeciwie klienta od nakazu zapłaty) sądowi wskazać, że pierwszą część spłacił. Co ciekawe, tak swoją drogą, to do dziś nie wiem, co klient mi w sprzeciwie napisał; sąd mimo tego wezwał mnie do przytoczenia wszystkich dowodów, okoliczności faktycznych i twierdzeń uzasadniających żądanie pozwu pod rygorem pominięcia spóźnionych twierdzeń i dowodów. Musiałem zatem sobie gdybać, spekulować, co on może kwestionować.

Odpisanie na sprzeciw zostawiłem sobie na ostatnią chwilę będąc pewnym, że wydrukuję sobie wiadome potwierdzenie (i nie wnioskowałem o przysłanie mi tegoż w wersji papierowej). Ostatecznie tylko załączyłem opłaconą przezeń fakturę wskazując iż jest opłacona i wskazując owe ograniczenie techniczne w systemie transakcyjnym mBanku.

Może jednak w końcu pokonam lenistwo me i założę konto firmowe w innym banku…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 4]

21/11/2014

kategoria depozyty bankowe

Komentarze do 'Nowy system transakcyjny mBanku'

Subscribe to comments with RSS

 1. Dla mnie system transakcyjny mBanku był zawsze pod tym względem nienormalny.

  Ostatnia sesja wychodząca w tym banku jest o 13.30. Złóż przelew o 13.45 i zechcij wygenerować potwierdzenie przelewu np. niecierpliwemu kontrahentowi. Nie da rady. Potwierdzenie pobierzesz dopiero następnego dnia rano, po 6.00.

  W każdym innym banku, w którym miałem lub mam konta nawet jeśli przelew fizycznie NIE wyjdzie z banku to mogę po jego złożeniu wygenerować pdf i wysłać kontrahentowi. To, że mu wpłynie następnego dnia to już nie mój problem.

  Nie wiem dlaczego mBank stosuje takie rozwiązanie.

  Mike

  21 Lis 14 09:40

 2. A mi akurat ta opcja mbanku się podoba.
  Kasa wychodzi można wydrukować przelew.
  A z innych banków już zdarzyło mi się otrzymać potwierdzenie przelewu od kontrahenta a pieniądze nigdy nie doszły.
  Zlecasz przelew, drukujesz potwierdzenie a później anulujesz przelew i dostawcę możesz ‚oszukać’

  Michał

  21 Lis 14 09:48

 3. Mam konta w kilku innych bankach i zleconego przelewu nie da się anulować. Anulować się właśnie da w mBanku, oczywiście póki nie wygeneruje się potwierdzenie.
  Ale po co mi ta funkcja – przelew jak zlecam to jest to u mnie przemyslana decyzja i nie muszę jej potem odwoływać.

  Mike

  21 Lis 14 09:54

 4. Zgadzam się z poglądem Michała. Umożliwienie otrzymania potwierdzenia przelewu gdy nie został zrealizowany, jest kryminogenne. Też bowiem miałem sprawy z potwierdzeniem przelewu który nigdy nie dotarł. 😉

  admin

  21 Lis 14 10:32

 5. To może na przykładzie:

  Mam drugie konto w BZ WBK. Zlecam przelew o godzinie 15.00, kiedy wiem, że ostatnia sesja wychodząca w tym banku jest o 14.30.
  Od razu mogę pobrać pdf z potwierdzeniem i wysłać np. sprzedawcy z Allegro, żeby mi nadał kuriera z paczką, bym na drugi dzień miał, bo mi się pali.

  Ja w zaden sposób nie mogę anulować takiego przelewu, mało tego dzwoniąc do banku też nie da rady tego uczynić.

  Więc co tu jest kryminogenne?

  Mike

  21 Lis 14 11:36

 6. np. w pkobp przez ipko mogę zlecić przelew, wydrukować jego potwierdzenie a później go anulować. Może nie wszystkie banki tak mają ale niektóre na pewno.

  Michał

  21 Lis 14 11:47

 7. Ja rozumiem.

  Ja miałem sprawy w których było jak ja i Michał piszemy wyżej. Być może zresztą, na owych potwierdzeniach w tych moich sprawach była informacja o tym, że przelew jeszcze nie został zrealizowany a oszukani nie doczytali, nie pamiętam. W mBanku taka informacja jest czytelna tzn. „Przelew nie został jeszcze zrealizowany” i ściągnięcie tego w pdf nie jest możliwe (z wykonanych przelewów – tak).

  admin

  21 Lis 14 11:51

 8. O, skoro tak jest jak Michał napisał, to kryminogenne jak byk i powinni tego zakazać.

  admin

  21 Lis 14 11:52

 9. Żaden bank nie pozwoli na wygenerowanie potwierdzenie przelewu ze statusem „wykonany”, jeżeli ten jeszcze wykonany nie został, a ISTNIEJE możliwość jego anulowania.

  BZ WBK umożliwia pobranie pdf-u jeszcze nie wykonanego przelewu ze statusem „wykonany” ALE nie ma opcji jego anulowania!

  Mike

  21 Lis 14 12:08

 10. Sytuacje, o których Wy piszecie oczywiście mogły mieć miejsce ale na 100% na potwierdzeniach status przelewu był „oczekujący” lub ” w trakcie realizacji”.

  Mike

  21 Lis 14 12:09

 11. A to już niestety – przepraszam za szczerość – ale wina wierzyciela, że uwierzył w takie coś i nie zażądał potwierdzenia o statusie „wykonano”.

  Mike

  21 Lis 14 12:10

 12. Wszystko to powinno być jasne i czytelne. Przecież wiele osób można tak oszukać, gdyż nie każdy czyta do końca i nie zwróci uwagę czy na potwierdzeniu piesze „wykonany” czy może „oczekujący”.

 13. No to przepraszam ale jak ktoś czegoś nie czyta to już jego problem. Ja otrzymane potwierdzenie przelewu czytam od dechy do dechy, począwszy od numeru mojego rachunku bankowego czy się zgadza poprzez tytuł przelewu, skończywszy na statusie.

  Mike

  21 Lis 14 14:55

 14. Wracając do kwestii zasadniczej.
  Nad ikonką kalendarza jest guzik zmień widok i z palca piszemy interesujące nas daty.
  Jest stara historia.

  milew

  21 Lis 14 17:22

 15. Rzeczywiście… Musze trochę zmienić wpis…

  admin

  21 Lis 14 17:41

 16. Zgadzam się że jeżeli na potwierdzeniu przelewu status jest oczekujący to wtedy można mieć podejrzenie że coś jest nie tak. Że przelew jeszcze nie został zrealizowany.
  Ale jeżeli status jest „szczegóły transakcji” lub „szczegóły transakcji zleconej do realizacji” – jedyna różnica na potwierdzeniu przelewu z ipko między przelewem oczekującym a wykonanym to już jest gorzej. Prawda?

  Michał

  21 Lis 14 18:11

 17. Ja też zawsze czytam wszystko, ale jest nas niestety mniejszosć:)

Skomentuj