Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Poręczyciel chce spłacić kredyt (przed terminem)

skomentuj

Pytanie: Jako poręczyciel mam do spłacenia 13000zł kredytu bo kumpel właśnie stracił pracę i mam podejrzenie ze nie będzie spłacał kredytu. Nie chcę się bawić w raty i czekać na zajęcie pensji czy jakieś egzekucje komornicze proszę mi powiedzieć czy jako poręczyciel mogę przejąć ten kredyt czyli spłacić całość a następnie np: sądownie upomnieć się o spłatę kredytu od głównego dłużnika a jeśli tak to gdzie się z tym zwrócić.

Odpowiedź: Spłata całego kredytu (reszty kredytu) przed terminem jest możliwa. Należałoby skontaktować się z kredytodawcą proponując powyższe. Może Pan następnie jako poręczyciel który spłacił kredyt za kredytobiorcę, żądać odeń zwrotu pieniędzy, w tym na drodze sądowej i następnie w egzekucji komorniczej. Do tego będzie Panu potrzebne zaświadczenie od kredytodawcy potwierdzające fakt dokonania spłaty kredytu; z wymienieniem kwoty oraz oczywiście ze wskazaniem za kogo kredyt został przez Pana spłacony. Może Pan sam wnieść pozew bądź też zwrócić się w tym celu do prawnika lub do firmy windykacyjnej.

Nasuwa się jednak pytanie o to, czy warto spłacić za kredytobiorcę resztę kredytu przed terminem (już nawet nie wnikając w koszty). Może lepiej żeby Pan spłacał tylko zaległe raty kredytu otrzymując od banku informację o niezapłaceniu kolejnej raty przez kredytobiorcę. Może bowiem w pewnym momencie kredytobiorca znów zacznie spłacać raty kredytu czy to z własnych zarobionych pieniędzy czy to np. z pomocą rodziny, obawiając się konsekwencji (zwłaszcza windykacji, egzekucji komorniczej). Jeżeli bowiem Pan spłaci za niego przed terminem resztę kredytu, to może on nie kwapić się do zapłaty Panu (np. licząc na Pana niechęć do wszczynania windykacji przeciwko niemu). A poza tym proszę mieć na względzie taką (często wystęująca ewentualność) że komornik nie sciągnie od niego Pana należności, bo nie będzie z czego.

kategoria: żyrant

Skomentuj