Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy dwóch komorników może zająć samochód”

komentarze 4

Często widzę tytułowe zapytania w statystykach odwiedzin tego bloga, więc wyjaśniam krótko, jak to jest. Jeżeli samochód jest zajęty przez jakiegoś komornika prowadzącego egzekucję na rzecz np. pana/pani X i inny komornik prowadzący egzekucję na rzecz pana/pani Y też zajmie ten samochód, to następuje zbieg egzekucji skutkiem czego jeden z tych komorników przejmie od drugiego sprawę i będzie prowadził egzekucje z samochodu na rzecz X oraz Y.

Dodaję tu jeszcze, że nie ma znaczenia jak chodzi o podział kwoty uzyskanej z licytacji pomiędzy X i Y, który z komorników pierwszy zajął samochód.

Przy okazji sugeruję na wszelki wypadek nie napalać się zbytnio na przyszłe zajęcie i egzekucję z samochodu dłużnika. Często bowiem okazuje się, że samochód jest zabezpieczeniem kredytu (jest przewłaszczony na rzecz banku) albo zupełnie źle – że jest to samochód w leasingu. Jak masz dłużnika zamieszkałego na przykład w Gdańsku a samochód ma rejestrację na przykład warszawską, to jest prawie pewne że jest w leasingu (właścicielem jest firma leasingowa z siedzibą w Warszawie). Jednak i wówczas nie zaszkodzi złożyć do komornika wniosek o zajęcie samochodu, bo jak trafisz na obiboków lub nieuków w firmie leasingowej, to masz bingo; szczegóły tutaj.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

20/11/2014

Komentarze do '„czy dwóch komorników może zająć samochód”'

Subscribe to comments with RSS

 1. Myślę, że trochę nie na miejscu jest radzić komuś, by złozył wniosek do komornika o zajęcie ruchomości nie będącej własnością dłużnika. Na sprzeciw prawowity właściciel ma 30 dni ale jak tego nie zrobi to samochód mu przepada. To jest gangrena polskiego prawodawstwa, bo żaden 30 dniowy termin jego niedopełnienie nie ma prawa pozbawić osoby trzeciej jej własności na rzecz obcego mu dłużnika. Ja nie rozumiem w czym problem: obecnie prawie każda kancelaria komornika ma dostęp do bazy CEPiK i może wpisując dane dłużnika uzyskać info czy jest właścicielem lub współwłaścicielem jakiegokolwiek pojazdu. Jeżeli CEPiK tego nie wykazuje to komornik powinien z automatu porzucić temat zajęcia samochodu, choćby stało ich 8 na podwórku u dłużnika.

  Mike

  20 Lis 14 11:21

 2. Nie piszę tego z czystej przekory tylko akurat z autopsji. Z 5-6 lat temu mój kuzyn był ze znajomymi na wyjeździe, ich samochodem. Swój samochód zostawił u nich na posesji, bo przyjechał z innego miasta. Jak wrócili to w skrzynce na bramie był protokół zajęcia pojazdu mojego kuzyna tylko na podstawie numeru rejestracyjnego i marki pojazdu. Kuzyn oczywiście wniósł skuteczny sprzeciw i zajęcie zdjęto ale pokazuje to tylko jaką patologię mamy w polskim prawie cywilnym.
  Od tamtego czasu kiedy ja mam u kogoś zostawić na zamkniętej posesji (na widoku) swój samochód to naprawdę mam ochotę zdjąć na ten czas tablice rejestracyjne i wrzucić do bagażnika. 2 min roboty, a oszczędza potencjalnych problemów.

  Mike

  20 Lis 14 11:26

 3. Prawo jest prawem a przecież ktoś – wierzyciel może nie mieć pewności, że to leasing.

  admin

  20 Lis 14 11:31

 4. Tak, prawnie wszystko jest ok, więc kierując się tylko tym aspektem podpisuję się pod tym również.
  Chodzi mi tylko o sytuację, gdy Bogu ducha winna osoba trzecia, zostaje uszczęśliwiona zajęciem ruchomości nie będąc niczyim dłużnikiem.

  Mike

  20 Lis 14 11:37

Skomentuj