Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

O kredytowym zadłużaniu się

1 komentarz

Nadmierne zadłużanie się naszego społeczeństwa jest konsekwencją nie tylko braku środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, jak jedzenie, dach nad głową, czy ciepła odzież. Nierzadko też, a może nawet w większości przypadków, kłopoty ze spłatą zobowiązań kredytowych są konsekwencja lekkomyślności i braku dyscypliny kredytobiorców.

Ludzie zbyt pochopnie realizują swoje kaprysy które wykraczają poza wspomniane zaspokajanie potrzeb życiowych. Karty kredytowe z nienaruszonym limitem debetu uchowają się jako takie tylko w nielicznych portfelach. Większość osób, gdy ma do dyspozycji gotówkę, to musi ją wydać, o to na przysłowiowe bzdety. To dziw, że skądinąd generalnie odpowiedzialni, dorośli ludzie, ojcowie i matki rodzin, tak tracą rozum w zetknięciu z tym niby magicznym kawałkiem plastiku. Prócz tego są nagminnie i często bez potrzeby zaciągane kredyty gotówkowe, a nierzetelne reklamy i oferty tychże w znacznym stopniu wprowadzają kredytobiorców w błąd co do kosztu kredytu. Ileż to osób, widząc w reklamie jedynie oprocentowanie nominalne poniżej dziesięciu procent, myśli że jest to już całkowity koszt kredytu? Ileż osób nie doczyta informacji serwowanej małym drukiem o tym, że oprocentowanie rzeczywiste kredytu wynosi dwa, trzy razy więcej niż oprocentowanie nominalne?

Przychodzi czas, że trzeba zacząć spłacać kredyt, debet na karcie kredytowej, na koncie osobistym. Wtedy okazuje się często, że pożyczkobiorca nie jest wstanie uregulować tych długów bez pozostawienia zaległości. A banki są nieubłagane, windykatorzy bankowi straszą egzekucja komorniczą. Straszą na tyle skutecznie, że ten i ów biegnie do parabanków po kosmicznie drogie pożyczki, aby spłacić bankowe długi. Tym samym do zapłaty pozostaje nowa, znacznie droższa niż poprzednie, pożyczka.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

19/11/2014

kategoria zadłużenie

1 komentarz do 'O kredytowym zadłużaniu się'

Subscribe to comments with RSS

  1. Kredyty to nie tylko te z banku. Są też pożyczki pozabankowe i pożyczki prywatne. I jest kredyt kupiecki. Najbardziej poszkodowanymi bywają właśnie przedsiębiorcy którzy kredytują swoich kontrahentów oraz osoby prywatne, właśnie z powodu niezwróconych prywatnych pożyczek. Ten blog w moim zamiarze ma poruszać problemy wierzycieli ale też dłużników. Problem wierzycieli prywatnych jest taki, że ich pożyczki prywatne zazwyczaj najtrudniej odzyskać, bo nie są zabezpieczone a pożyczkobiorca to często osoba, która już w chwili zaciągnięcia pożyczki nie ma majątku, nic. Na dodatek, nie zawsze prywatna pożyczka udzielana jest dla zysku, czasem jest to bezinteresowna i nieoprocentowana pożyczka, aby wspomóc przyjaciela, członka rodziny, a pożyczkodawca sam nie ma zbyt kolorowego finansowo życia i z trudem udzielił pożyczki.

    Robson

    1 Gru 14 04:46

Skomentuj