Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekwowanie zapłaty od poręczyciela kredytu

komentarze 2

Pytanie: Poręczyłem kilka lat temu kredyt w banku znajomej. Po kilu miesiącach moja znajoma zaprzestała spłacania i ponieważ była wówczas bez dochodu (pracowała na czarno), wiec zostałem zobowiązany do spłaty tego kredytu. Z uwagi na swoje problemy finansowe doszło do egzekucji komorniczej i zajęto moje wynagrodzenie. Do dnia dzisiejszego komornik zajmuje wynagrodzenie na rzecz tego kredytu. Moja znajoma już od dłuższego czasu posiada udokumentowany dochód, więc dlaczego nie egzekwują od niej spłaty skoro to ona jest kredytobiorca? Jak mogę wyegzekwować od znajomej część która przez lata spłacam za nią?

Odpowiedź: Może Pan poinformować bank że kredytobiorca ma już dochody ale bank ma swobodę wyboru, od kogo będzie egzekwował spłatę kredytu (przy okazji, dobre oferty kredytów gotówkowych mamy tutaj), może ale nie musi ściągać od kredytobiorcy, może poprzestać tylko na ściąganiu długu od poręczyciela. Pan natomiast ma prawo żądać od kredytobiorcy aby zwróciła Panu koszty które już Pan poniósł – które komornik ściągnął od pana na poczet spłaty kredytu. Może Pan wystosować do niej przedsądowe wezwania do zapłaty a jeżeli nie zwróci Panu pieniędzy, to złożyć pozew o zapłatę do sądu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

16/11/2014

kategoria żyrant

Komentarze do 'Egzekwowanie zapłaty od poręczyciela kredytu'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jakiś czas temu (2011) poręczyłem pożyczkę (czasowo ograniczoną do 31.12.2016), która nie była spłacana przez dłużnika. Wierzyciel uzyskał tytuł egzekucyjny na mnie przed wygaśnięciem poręczenia. Zostały mi zablokowane konta przez komornika. Aktualnie dług nadal nie został spłacony, konta nadal mam zablokowane, ale czy poręczenie, w związku z upłynięciem terminu straciło ważność? Czy można ubiegać się o wstrzymanie windykacji?

    crocop

    9 Sty 17 09:15

  2. W mojej ocenie nie jest istotne to, że postępowanie egzekucyjne toczy się po upływie terminu poręczenia. Wierzyciel według mnie ma prawo egzekwować od Pana zapłatę mimo upływu terminu poręczenia skoro podstawa o żądania od Pana zapłaty pojawiła się przed upływem terminu poręczenia.

    admin

    9 Sty 17 09:32

Skomentuj