Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Skierowanie kredytu do egzekucji komorniczej

skomentuj

Pytanie: Proszę o poradę. Od końca roku 2011 spłacam kredyt, którym to zajmuje się firma windykacyjna, telefonowali do mnie i ustalaliśmy raty po 500zł. Co miesiąc spłacałam regularnie ,dwa razy zdarzyło mi się spóźnić ze spłatą ale należności zostały uregulowanie wraz z odsetkami. Płatności robiłam w banku zawsze na ten sam numer konta. Zanim kredyt został wypowiedziany to jest październik 2013 rok rata była 420zł. Do września 2013 spłacałam te raty i dalej to zamierzałam czynić!W takich w/w okolicznościach dostałam pismo o wszczęciu egzekucji(żądanie spłaty 10 000tyś + koszty egzekucji) nic mi nie było o tym wcześniej wiadomo nie wiem może wyrok był zaocznie ,na pewno nic nie przegapiłam bo jestem na wychowawczym siedzę w domu i odbieram takie pisma. Utrzymuję sie z alimentów i zasiłku wychowawczego mam dwójkę dzieci i mieszkam sama ,tylko dzięki pomocy rodziców mogę spłacić to zadłużenie teraz zostało 10 000. i właśnie to spłacać w ratach po te 500zł. Tyle pieniędzy już wpłaciłam a oni chcą mnie teraz obciążyć kosztami egzekucji i odsetkami-dlaczego?! CHCE WYJŚĆ Z TEGO DŁUGU A NIE SIĘ W NIM POGRĄŻAĆ  moje pytanie: wniosę zażalenie do sądu na postanowienie i zaniechanie dokonania czynności przez komornika ale czy też mam złożyć powództwo przeciwegzekucyjne bankowi z prośbą o wycofanie egzekucji. Co jeszcze mogłabym napisać. Jeśli pismo dostałam w poniedziałek to 7 dni roboczych się liczy na złożenie zażalenia ,jak to jest?

Odpowiedź: Niestety, nie ma Pani podstaw do wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego. Ustalenia z firmą windykacyjną zapadły telefonicznie, nie ma Pani dowodu na te okoliczność, że ustaliliście ratalne spłaty. Zresztą, dwukrotnie Pani nie wywiązała się z tychże czyli (mimo że w końcu dopłaciła Pani), więc w świetle prawa mieliby pretekst do wszczęcia egzekucji. Wierzyciel generalnie ma prawo skierować do egzekucji przeterminowany dług mimo tego, że dłużnik dokonuje spłat częściowych.

Wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego w tej sprawie, naszym zdaniem nic nie da, powództwo zostanie oddalone a Pani poniesie dodatkowe koszty z tym związane. Odpowiadając zaś w kwestii uzyskania przez bank tytułu wykonawczego bez poinformowania Pani o tym przez sąd, to należy wskazać, że banki uprawnione są do wystawiania w takich sprawach tytułów egzekucyjnych samodzielnie a następnie kierują taki tytuł egzekucyjny (bankowy tytuł egzekucyjny) do sądu celem uzyskania klauzuli wykonalności. Sąd nadaje klauzulę wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnego bez informowania o tym dłużnika.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

15/11/2014

kategoria komornik

Skomentuj