Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja terenowa

komentarze 4

Dyspozycyjni windykatorzy w regionie siedziby / miejsca zamieszkania dłużnika bywają istotnym atutem, dzięki któremu windykacja znacznie zyskuje na skuteczności. Zarówno podczas działań pozasądowych jak też w trakcie postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez właściwy organ egzekucyjny. Siła perswazji w kontaktach bezpośrednich z dłużnikiem zwykle jest nieporównywalnie większa niż pisemne monity (których dłużnicy wcale nie muszą czytać i wyrzucają do kosza nawet bez wcześniejszego otwarcia koperty). Nie ma przepisów zabraniających bezpośredniego kontaktu pełnomocników wierzyciela z dłużnikiem i zarzucanie windykatorom „nachodzenia” dłużnika niepodejmującego żadnej formy kontaktu jest po prostu nie na miejscu.

Windykatorzy mają prawo wejść do otwartej firmy dłużnika, mają też prawo oznajmić się pod drzwiami mieszkania dłużnika (będącego osobą prywatną). Takie wizyty windykatorów są często w interesie również samych dłużników którzy, zwłaszcza gdy chodzi o osoby prywatne, często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji dalszego uchylania się od zapłaty, które to konsekwencje są chociażby w postaci wysokich dodatkowych kosztów, jakie zmuszeni będą ponieść w wyniku postępowania sądowego i egzekucyjnego. Podczas bezpośrednich negocjacji dłużnikowi zostaje przedstawiona sytuacja i możliwe warianty jej rozwoju, można również czasem porozumieć się co do spłaty zadłużenia w ratach. Podczas takich wyjazdów do dłużnika windykatorzy starają się też przeprowadzać coś w rodzaju wywiadu środowiskowego o dłużniku, wielokrotnie dzięki temu pozyskując o nim przydatne informacje do wykorzystania w dalszym postępowaniu windykacyjnym. Nie mniejsze znaczenie miewa asysta windykatorów regionalnych przy postępowaniu komorniczym a przede wszystkim podczas wyjazdów komornika do dłużnika. Windykatorzy czuwają nad tym, aby takie wyjazdy faktycznie miały miejsce oraz nad tym, aby nie kończyły się zbyt często bezskutecznie – wpisaniem przez organ egzekucyjny np. jakże znanej informacji: „…ruchomości w mieszkaniu dłużnika nie przedstawiają sobą wartości handlowej a jedynie użytkową”. Nie jest to zdecydowany i bezwzględny zarzut pod adresem komorników, natomiast aktywny udział naszych windykatorów na tym etapie niejednokrotnie owocuje znalezieniem nabywców na zajęte ruchomości.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

14/11/2014

kategoria windykacja

Komentarze do 'Windykacja terenowa'

Subscribe to comments with RSS

 1. rozmowa windykatora o dlugach dluznika moze sie dla tego pierwszego nieprzyjemnie zakonczyc, jesli dluznik to cwany lis

  ryszard ochódzki

  14 Lis 14 18:13

 2. Windykatorzy na pewno mają sporo praw, ale bez nich, nic by nie mogli wyegzekwować. A przecież na tym polega ich praca.

  Marcin - soskredyt.pl

  15 Lis 14 13:58

 3. Bezpośrednia wizyta windykatora na pewno przynosi lepszy efekt niż wysłanie pisemka z żądaniem zapłaty które dłużnik i tak zaraz wyrzuci.

  Adam - Finanovacash.pl

  6 Mar 15 16:28

 4. Oczywiście, ale też większe koszty niesie z sobą dla firmy windykacyjnej a gwarancji otrzymania zapłaty bynajmniej nie daje.

  admin

  6 Mar 15 16:46

Skomentuj