Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Usunięcie danych byłego dłużnika z KRD

komentarze 2

Pytanie: Kilka lat temu prowadząc działalność gospodarczą miałam trochę długów wobec kontrahentów, z faktur po terminie płatności. Jeden z nich umieścił mnie w Krajowym Rejestrze Długów. To były początki mojej działalności biznesowej, później już było lepiej i zaległości pospłacałam. Teraz chcę wystąpić do banku o przyznanie mi kredytu i chciałabym wiedzieć, czy moje dane jako byłego dłużnika jeszcze figurują w Krajowym Rejestrze Długów? Wiem że w Biurze Informacji Gospodarczej dane dłużników figurują jeszcze przez pięć lat po tym jak spłacili przeterminowany kredyt lub pożyczkę. Jak jest w przypadku KRD?

Odpowiedź: Biura Informacji Gospodarczej czyli np. właśnie Krajowy Rejestr Długów nie mogą gromadzić informacji o dłużnikach którzy spłacili swoje długi. W przeciwieństwie, ma Pani rację, do BIK. Dlatego jeżeli bank przed udzieleniem Pani kredytu sprawdzi Panią w KRD a nie ma Pani już żadnych długów, to nie dowie się o niegdysiejszym długu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Radzimy jednak upewnić się osobiście czy wierzyciel usunął Pani dane z KRD po otrzymaniu zapłaty, gdyż mógł o tym zapomnieć. Przy okazji upewni się Pani, ze na pewno nie figuruje tam Pani. Warto upewnić aby nie doszło do sytuacji w której bank odmówi Pani przyznania kredytu tylko dlatego że ktoś zapomniał usunąć z KRD Pani danych jako dłużnika. Radzimy na wszelki wypadek sprawdzić też Inne Biura Informacji Gospodarczej, np. Infomonitor. Albowiem zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych wierzyciel musi pisemnie uprzedzić dłużnika o tym, że ma zamiar umieścić go w takim rejestrze, jednak może nie zawsze uprzedzają i może się zdarzyć, ze ktoś nie wie o tym, ze został tam wpisany jako dłużnik.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

12/11/2014

kategoria rejestry długów

Komentarze do 'Usunięcie danych byłego dłużnika z KRD'

Subscribe to comments with RSS

  1. wpisujący może zdrowo beknąć jeśli zapomni wykreślić spłacony dług. a figurujący niesłusznie w rejestrze jest w stanie wyjąć niezłe zadośćuczynienie za to zapomnienie 🙂

    ryszard ochódzki

    12 Lis 14 18:42

  2. Zadośćuczynienie chy6ba tylko jeśli wykaże, że zaszkodziło mu to, tak mi się wydaje.

    admin

    12 Lis 14 20:02

Skomentuj