Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja rat prywatnej pożyczki

komentarze 2

Pytanie: Pożyczyłem 98.900 zł koledze na umowę pożyczki z oprocentowaniem rocznym 18% przy notariuszu oczywiście, wszystko podbite itd. Kolega zapłacił 3 raty ale od 3 miesięcy już nie płaci, co zrobić i jak odzyskać pieniądze? Przebywał za granicą ale już wrócił znaczy się do Stargardu.

Odpowiedź: Jeżeli w umowie pożyczki nie ma zapisu według którego zwłoka w zapłacie raty powoduje iż wymagalna staje się cała pozostająca do zapłaty suma pożyczki, to może Pan egzekwować zapłatę tylko tych rat które już powinny zostać zapłacone w świetle umowy pożyczki. Może Pan albo prawnik w Pana imieniu wezwać dłużnika do zapłaty pod rygorem skierowania dochodzenia roszczenia na drogę sądową i wnieść pozew o zapłatę. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego zaś, skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. Może Pan także zlecić windykację tego długu firmie windykacyjnej na etapie przedsądowym albo mając tytuł wykonawczy ale w tym drugim przypadku sugerowane jest najpierw właśnie przeprowadzenie komorniczego postępowania egzekucyjnego.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

03/11/2014

kategoria windykacja

Komentarze do 'Windykacja rat prywatnej pożyczki'

Subscribe to comments with RSS

  1. Zastanawiałem się dlaczego ja, gdy dłużnik nie chciał mi zwrócić pożyczki, musiałem dwa lata sądzić się z nim a bank wystawia BTE i sąd nadaje mu klauzulę, o czym dłużnik nawet nie wie i nic nie może zrobić. Co ja i inni wierzyciele gorsi jesteśmy od banku, czy jak? Dwa lata upłynęły zanim mogłem wreszcie zlecić komornikowi odzyskanie kasy i przez takie opóźnienie sam miałem drobne bo drobne, ale jednak kłopoty finansowe. W przypadku kredytu albo pożyczki bankowej, dłużnik nie ma prawa do sprzeciwu od BTE, dopiero gdy komornik zacznie działać, to przysługuje mu wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego. Co nie zmienia faktu, że do tego czasu komornik może położyć łapę na jego koncie, wynagrodzeniu. Szary obywatel ma przechlapane gdy dłużnik wniesie sprzeciw od nakazu zapłaty bo nawet jeśli wierzytelność nie budzi żadnych wątpliwości (jak w przypadku pożyczki stwierdzonej umową) to w sądzie pierwszej a następnie w przypadku apelacji w sądzie drugiej instancji sprawę można przeciągać właśnie nawet i ze dwa lata, i to samodzielnie, bez pomocy prawnika.

    wqrwiony

    3 Lis 14 12:29

  2. To żądaj wystawienia weksla; nakaz zapłaty z weksla jest w postępowaniu nakazowym i zniechęca dłużnika do odwoływania się a nawet jak się odwoła, możesz zabezpieczyć roszczenie na jego majątku mając taki nakaz zapłaty. Możesz poza tym (jeszcze lepsza opcja) żądać oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, (tylko że takowe musi mieć formę aktu notarialnego) i wtedy jesteś praktycznie jak bank z wystawił BTE.

    admin

    3 Lis 14 15:28

Skomentuj