Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Uznanie długu z tytułu pożyczki a bieg przedawnienia

komentarze 4

Pytanie: Kilka lat temu zajmowałem się w Gdańsku udzielaniem pożyczek jako przedsiębiorca. Kłopoty rodzinne sprawiły, że zaniedbałem niektóre sprawy, nie pilnowałem ściągania długów od nierzetelnych pożyczkodawców. Kiedy wreszcie uporządkowałem swoja sytuację rodzinną to postanowiłem zadbać o wyegzekwowanie zwrotu zaległych pożyczek. Niestety, ale kilka z nich uległo przedawnieniu. Jednak w jednym przypadku udało mi się uzyskać od dłużnika pisemne zobowiązanie do zwrotu pożyczki. Gdy upłynął termin który sobie wyznaczył w tym zobowiązaniu, zadzwoniłem do niego i powiedziałem że kieruję sprawę do sądu i że poniesie dodatkowe koszty. Roześmiał mi się i powiedział że już nic z tym nie zrobię bo on się rzekomo dowiadywał w jakimś biurze kredytowym i że pożyczka i tak jest przedawniona. Mam pytanie, czy bieg przedawnienia nie został tu wznowiony od początku? A jeżeli nie został, to czy mogę jeszcze coś zrobić aby odzyskać pieniądze?

Odpowiedź: Niestety, ale Pana dłużnik ma rację. Bieg przedawnienia, owszem zostaje przerwany i zaczyna biec od początku poprzez złożenie oświadczenia o uznaniu długu albo w wyniku dokonania częściowej spłaty, ale tylko wówczas gdy roszczenie, w tym pożyczka, jeszcze nie uległo przedawnieniu. W Pana przypadku, skoro dług został uznany już po przedawnieniu już po przedawnieniu się pożyczki, to nie doszło do wznowienia biegu przedawnienia, skoro już upłynął. Dług jako taki wciąż istnieje, przedawnienie roszczenia nie powoduje umorzenia długu. Skutek przedawnienia powoduje jednak, że jeśli skieruje Pan do sądu pozew o zapłatę, to sąd co prawda wyda nakaz zapłaty ale pozwany będzie mógł podnieść w sprzeciwie od nakazu zapłaty właśnie zarzut przedawnienia. To spowoduje oddalenie powództwa i przez to nie będzie Panu dane odzyskiwać długu w postępowaniu egzekucyjnym czyli za pośrednictwem komornika. Chyba, ze dłużnik nie wniesie sprzeciwu ale w Pana przypadku, sądząc po tym, co dłużnik powiedział, raczej wniósłby on sprzeciw powołując zarzut przedawnienia. Ryzyko wnoszenia pozwu w Pana przypadku wiąże się z poniesieniem kosztów procesu jeśli dłużnik wniesie sprzeciw, bo wówczas na pewno przegra Pana sprawę. Zwłaszcza jeżeli wniesie sprzeciw za pośrednictwem adwokata albo radcy prawnego, to będzie Pan musiał zapłacić – zwrócić koszty prawnika. Może Pan ewentualnie spróbować wysondować czy i kiedy dłużnik wyjeżdża z domu na dłuższy czas, np. na urlop i nieco wcześniej złożyć pozew. Możliwe że sąd wyda nakaz zapłaty gdy dłużnik będzie na wyjeździe. Odpis nakazu zapłaty zostanie wysłany do dłużnika i jeżeli nie zostanie odebrany pomimo dwukrotnego awizowania go przez pocztę to powróci taka przesyłka do sądu ze skutkiem doręczenia i nakaz uprawomocni się a to będzie oznaczało że będzie Pan mógł złożyć wniosek egzekucyjny do komornika. Może nakaz zapłaty odbierze ktoś z domowników, ale dłużnik nie zdąży wrócić na czas aby wnieść sprzeciw i skutek będzie ten sam. Oczywiście plan ten może się nie powieść. Pozostaje jeszcze postępowanie karne. Jeżeli zaciągnięcie pożyczki było wyłudzeniem i prokurator przedstawiłby pożyczkobiorcy zarzut oszustwa to ów może przestraszyłby się i zwróciłby Panu pieniądze. Jeżeli nie zwróciłby pożyczki i do sądu trafiłby akt oskarżenia, to w przypadku skazania go na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu, sąd mógłby (często ma to miejsce) nakazać mu naprawienie Panu szkody poprzez zwrot kwoty pożyczki. Jeżeli w okresie próby – zawieszenia nie zwróciłby Panu pożyczki, wówczas sąd mógłby zarządzić wykonanie kary pozbawienia wolności.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

02/11/2014

kategoria przedawnienie

Komentarze do 'Uznanie długu z tytułu pożyczki a bieg przedawnienia'

Subscribe to comments with RSS

 1. >>>Może Pan ewentualnie spróbować wysondować czy i kiedy dłużnik wyjeżdża z domu na dłuższy czas, np. na urlop i nieco wcześniej złożyć pozew. Możliwe że sąd wyda nakaz zapłaty gdy dłużnik będzie na wyjeździe.

  Nu nu nu …
  Nieładnie doradzasz.

  Zdziś Marchewka

  2 Lis 14 18:48

 2. Dłużnik wówczas będzie mógł skutecznie wnieść o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty.

  admin

  2 Lis 14 21:07

 3. jesli udowodni ze uchybil nie z wlasnej winy. najlepiej to dogadac sie z kurierem inpostu. jak udowodni ze awiza nie bylo? 😀

  ryszard ochódzki

  5 Lis 14 19:27

 4. O niebezpieczeństwie takiej patologi pisałem: http://pamietnikwindykatora.pl/2013/04/23/listonosz-wazniejszy-od-sedziego/

  admin

  5 Lis 14 20:17

Skomentuj