Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku wtórnego

Jeden komentarz

Zakup mieszkania na rynku wtórnym, jeżeli planujecie Państwo skorzystanie z kredytu hipotecznego, nie jest procedurą szczególnie skomplikowaną, jednak do całej procedury należy się w odpowiedni sposób przygotować. Z lektury tego artykułu dowiecie się Państwo, co zrobić, aby na takiej transakcji nie stracić.

Od czego zacząć?

W natłoku informacji rzekomo niezwykle korzystnych kredytach na pewno każdy z Państw chciałby jak najszybciej zająć się pozyskaniem dodatkowych środków, ale równocześnie każdy z pewnością pielęgnuje marzenia o swoim idealnym mieszkaniu. Właściwą drogą postępowania jest zbadanie w pierwszej kolejności zdolności kredytowej. Dzięki temu prostemu zabiegowi można uniknąć przykrego rozczarowania, które jest nieuniknione, jeśli już wybierzecie Państwo mieszkanie, ale bank odmówi kredytu.

Przeczytaj też: Kredyt hipoteczny. Za co musimy zapłacić?

Do wstępnego określenia zdolności kredytowej sugeruję użyć internetowego kalkulatora. Różnice pomiędzy wynikami uzyskanymi z poszczególnych programów nie są na tyle duże, aby potraktować je jako istotne, natomiast ostateczną decyzje bank i tak wyda na podstawie analizy przeprowadzonej zgodnie z własnym algorytmem. Alternatywnie można zbadać zdolność kredytową z pomocą doradców kredytowych, ale w prostych przypadkach szkoda na to czasu, skoro ten sam wynik można uzyskać w kilka chwil bez wychodzenia z domu. Idea kalkulatorów kredytu hipotecznego jest prosta: określając wysokość dochodów i wydatków program zwraca przybliżony pułap możliwego do zaciągnięcia kredytu oraz wysokość miesięcznej raty.

Przeczytaj też: Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego?

Poszukiwanie mieszkania

Samo poszukiwanie mieszkania jest tematem na całkiem spory poradnik. Do wyboru zawsze macie Państwo dwie opcje: szukać lokalu samodzielnie lub skorzystać z pomocy pośrednika. Co ważne, w tym drugim przypadku musicie Państwo przygotować się na konieczność wniesienia dodatkowej opłaty w wysokości 3-4% wartości znalezionej nieruchomości, a wypłaty dla pośrednika nie można skredytować. W każdym przypadku – również jeśli korzystacie Państwo z pomocy pośrednika – należy sprawdzić nieruchomość pod kątem wad prawnych, a podstawowym narzędziem, które można do tego wykorzystać, jest elektroniczny dostęp do ksiąg wieczystych (dostęp przez stronę www Ministerstwa Sprawiedliwości ekw.ms.gov.pl/eukw/menu.do).

Przeczytaj też: Wartość hipoteki a kwota kredytu hipotecznego

Dopiero upewniwszy się, że mieszkanie jest wolne od obciążeń i innych wad, możecie Państwo złożyć wniosek o kredyt i to jest kolejny punkt postępowania. Warto od razu zabezpieczyć swój interes, spisując umowę przedwstępną. Jest ona niczym innym jak zobowiązaniem do sprzedaży mieszkania. Może zostać zawarta w formie pisemnej lub aktu notarialnego. Osobiście polecam tę druga opcję, bo choć droższa, to koszt kilkuset złotych nie podnosi szczególnie kosztu zakupu mieszkania, a uzyskujecie Państwo pełniejszą ochronę prawną na wypadek rezygnacji sprzedającego z transakcji.

Wybór kredytu

Równolegle z podpisaniem umowy przedwstępnej należy przejrzeć oferty banków (my proponujemy te tutaj). Oczywiście możecie to Państwo zrobić także wcześniej, natomiast w tym momencie warto już wytypować kilka banków. I tutaj od razu mam dla Państwa kilka wskazówek: przede wszystkim złożenie wniosku kredytowego nie jest jeszcze wyrażeniem woli, ergo nie ma mocy wiążące. Oznacza to, że możecie Państwo złożyć wniosek do kilku banków, jednak nie warto tego prawa nadużywać. Poprawnie oszacowana zdolność kredytowa jest ważną wskazówką, która pozwala trafnie wytypować dwa lub trzy banki, które skłonne byłyby udzielić korzystnego kredytu. Większość instytucji finansujących daje swoim klientom miesiąc na podjęcie ostatecznej decyzji. Ten czas należy wykorzystać na porównanie wzorów umów różnych banków i ostateczne wskazanie najkorzystniejszej dla Państwa oferty. W tym samym czasie sprzedawca musi doprowadzić lokal do obiecanego stanu.

Przeczytaj też: Sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym

Umowa kredytowa

Umowa kredytowa – zgodnie z przepisami wyżej rangi i polityką banku – musi zawierać wiele różnych zapisów. Oznacza to długość kilkunastu stron zapisów, często sformułowanych zawile lub całkowicie niezrozumiałych. Umowę w takim przypadku można, a nawet należy, przeanalizować wspólnie z doradcą banku i prawnikiem. Tutaj ważna uwaga – wzór umowy doradca banku ma obowiązek przesłać dopiero na życzenie klienta. W żadnym banku nie ma z tym problemu, ale upomnieć trzeba się prawie wszędzie.

I na koniec jeszcze jedna uwaga – na podstawie otrzymanego wzoru umowy można wciąż podejmować próbę negocjowania umowy kredytowej. Jeśli sugerowane zmiany będą korzystne dla obu stron, to nie będzie z tym najmniejszego problemu, ale jeżeli zgłosicie Państwo uwagi, które pozbawiłyby bank jakiejś części zysków z umowy kredytowej, to odpowiedź będzie prawdopodobnie odmowna. Tak czy inaczej, po podpisaniu umowy kredyt zostaje uruchomiony i środki zostają przekazane dysponentowi.

Przeczytaj też: Prawne aspekty kredytów hipotecznych

14 września, 2014

1 komentarz do 'Kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku wtórnego'

Subscribe to comments with RSS

  1. W dzisiejszych czasach posiadanie własnego mieszkania to niemal luksus, na jaki mogą sobie pozwolić nieliczni nowożeńcy. Młodzi wciąż borykają się z problemem zakupu własnego mieszkania. Obecnie dobre wykształcenie wcale nie gwarantuje intratnej posady. W dobie kryzysu już same koszty wynajmu często przekraczają możliwości finansowe młodych. Na mieszkanie z zasobów komunalnych mogą liczyć nieliczni a niewielu stać na zakup własnego mieszkania. A czyż to nie właśnie brak perspektyw na mieszkanie jest jednym z powodów emigracji wykształconych, młodych ludzi za granicę? Czy też nie przyczynia się do spadku prokreacji i zmniejszenia szans na stabilizację liczby ludności w naszym kraju? O tych problemach mówi się dziś głośno a problemy mieszkaniowe nie znikają.

    Anonim

    10 gru 21 o 17:03

Skomentuj