Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Problemy z odzyskaniem koleżeńskiej pożyczki

1 komentarz

Pytanie: Zrezygnowany kolejnymi deklaracjami spłaty długu od swojego kolegi, zmuszony zostałem do poszukiwania porady u specjalistów. Jak odzyskać pieniądze pożyczone na krótki okres czasu swojemu koledze, który poza pustymi słowami od długiego już czasu nie spłaca pożyczki. Pewnie problem jest klasyczny w dzisiejszych czasach, ale w kilku zdaniach postaram się go streścić w nadziei na odpowiedź i ewentualnie na podjęcie się zlecenia odzyskania tych pieniędzy.

W październiku 2008 w Koninie WB otrzymał ode mnie pożyczkę w kwocie 5.000 zł, nie była to duża suma dla mnie, więc wiedząc, że ma problemy zgodziłem się być wyjątkowo cierpliwy. Jego firma architektoniczna rozwijała się, podobno podpisywał coraz więcej zleceń i we wrześniu 2010 potrzebował na „chwilę” każdej kwoty. Ponieważ to mój najlepszy przyjaciel, świadek na moim ślubie do głowy mi nie przyszło, że ta chwila potrwa tyle czasu. Pożyczyłem mu w dwóch przelewach kolejne 10.000 zł umawiając się, że za miesiąc odda te 10.000 zł i zacznie powoli spłacać się ze starego długu. Niestety, jak to zwykle w takich sytuacjach pech chadza parami, w tym czasie zmarł mu ojciec. Nie miałem więc serca naciskać o zwrot pożyczki. W styczniu 2011 zacząłem jednak się upominać, że problemy problemami, ale należy się wywiązywać ze swoich deklaracji. I tak zwodzony do czerwca 2011 doczekałem się jedynie przelewu na 1500 zł, z deklaracją, że teraz to już spłata pójdzie dużo sprawniej. W międzyczasie WB podjął się zlecenia za 7.000 zł u mojego dawnego znajomego, z którym się umówiłem, że poinformuje mnie o chwili kiedy przeleje do WB pieniądze za zlecenie. Natomiast WB umówił się ze mną, że pieniądze z tego zlecenia przeleje do mnie zmniejszając dług. I w tym momencie okazało się, że WB wykorzystał moje zaufanie i przyjaźń i pomimo tak daleko idącej otwartości z mojej strony nie spłacił nic. Na dzień dzisiejszy dług wynosi 13.500 zł i nie wierzę już pustym deklaracjom WB, który teraz nawet nie reaguje na telefony i sms-y. Proszę o pomoc w odzyskaniu swoich pieniędzy.

Odpowiedź: Z pożyczkami prywatnymi, koleżeńskimi to już tak bywa, że często trudniej doprosić się o ich zwrot niż od nieznajomych pożyczkobiorców. Jednak w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia chyba z wypłacalnym pożyczkobiorcą a przynajmniej z takim w stosunku do którego egzekucja komornicza okaże się raczej skuteczna. Jak czytamy bowiem w opisie sprawy, prowadzi firmę architektoniczną. Nie ma jednak co zwlekać dłużej, bo z drugiej strony nie wiadomo, czy sytuacja dłużnika nie ulegnie pogorszeniu bowiem każda działalność gospodarcza to ryzyko. Należałoby więc jak najpilniej uzyskać tytuł wykonawczy i zlecić komornikowi egzekucję należności.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

23/10/2014

kategoria pożyczki prywatne

1 komentarz do 'Problemy z odzyskaniem koleżeńskiej pożyczki'

Subscribe to comments with RSS

 1. Znajomym, zwłaszcza tym dobrym pożycza się tylko taką ilość pieniędzy jaką jesteśmy w stanie poświęcić w imię znajomości.

  Krótko mówiąc należy zakładać, że kolega/przyjaciel tej forsy może zwyczajnie nie oddać, a my wówczas możemy sobie pozwolić na akt łaski i mu to darować w imię przyjaźni, równocześnie oznajmiając, że więcej już nie pożyczymy, by się niepotrzebnie nie poróżnić.

  Jeśli komuś się pożycza łącznie 15kpln na buzię w imię przyjaźni to jest to lekkomyślne.

  Nawet jest takie przysłowie „Chcesz stracić przyjaciela, pożycz mu pieniądze”.

  Mike

  23 Paź 14 09:32

Skomentuj