Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dlaczego kantory internetowe zyskały w ostatnich latach na popularności w Polsce?

komentarzy 6

Wielu Polaków zaciągało w latach 2003-2011 kredyty w obcych walutach, głównie franku szwajcarskim. Popyt na franka wzmocnił boom mieszkaniowy roztaczający się w środowisku międzynarodowym. Na tym tle w Polsce zaczęły się stopniowo rozwijać kantory internetowe. Ich popularność wzrosła, dzięki ustawie antyspreadowej.

Dlaczego ustawa antyspreadowa zrewolucjonizowała rynek kantorów internetowych?

Jeżeli kredytobiorca podpisywał umowę z bankiem detalicznym w granicach 2011 roku, przed aktywnym wejściem w życie ustawy antyspreadowej musiał rozliczać się comiesięcznie po kursach waluty obcej umieszczanych w tabelach instytucji finansowej. Spread, czyli różnica kupna i sprzedaży narzucana przez banki w tamtym okresie była można powiedzieć drastyczna. Po prostu kredytobiorca zgadzał się na taki układ zawczasu i nie miał ostatecznie żadnego wyjścia. Ustawa antyspreadowa umożliwiła natomiast podpisanie aneksu (dodatku) do umowy kredytowej, w którym zaznaczano wyraźnie, że spłaty rat nastąpią pieniądzem nabytym w innych miejscach niż bank.

Boom na waluty online

Można powiedzieć, że kantory online w tym momencie rozkwitły. Ze względu na brak jednostek stacjonarnych i skupienie się tylko na najpopularniejszych wśród kredytobiorców walutach kantory wirtualne osiągały duże stopy zwrotu. Zaraz obok kantorów internetowych pojawiły się społecznościowe platformy wymiany walut, na czele z Walutomatem.

Czynniki sukcesu podczas współpracy z kantorami wirtualnymi

Kantory internetowe wygrywają rywalizację ze swoimi stacjonarnymi odpowiednikami z kilku powodów.

1. Obsługa bez kolejek, w formacie multimedialnym, przez prosty panel użytkownika,
2. W praktyce nieograniczona płynność kantoru i realizacja dowolnych ilościowo transakcji w bardzo krótkim czasie,
3. Konkurencyjne spready i brak dodatkowych prowizji.

Wiarygodność wskaźnikiem sukcesu kantorów multimedialnych

Oczywiście nie ma przeciwwskazań, aby połączyć działalność stacjonarnego kantoru z opcją wirtualną. Taka formuła według statystyk branżowych poprawia wiarygodność współpracy. Z kantorami internetowymi konkurują społecznościowe platformy walutowe z jeszcze lepszymi warunkami transakcji (minimalna prowizja), jednak z ograniczoną płynnością.

Kto zgłasza się najczęściej do kantorów online?

Ekonomiczna wymiana walut to potrzeba zgłaszana głównie przez przedsiębiorców, kredytobiorców, emigrantów zarobkowych, a także klasycznych turystów. Oszczędności w przypadku wykorzystania kantorów internetowych są ogromne, głównie w dłuższych terminach. W kantorach online występują ponadto promocje tworzone wśród lojalnych klientów, co jeszcze podkreśla ich finansowe zalety.

Na zakończenie

Zrozumienie rynku kantorów i podstawowych przepisów obowiązujących w kraju pozwala na efektywne manipulowanie portfelem walut obcych, bez wychodzenia z domu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

23/10/2014

kategoria kantory

Komentarze do 'Dlaczego kantory internetowe zyskały w ostatnich latach na popularności w Polsce?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Zdecydowanie się z tym zgadzam, nie spłacam kredytu w walucie ale konto w takim kantorze- pluskantor.pl posiadam i korzystam na potrzeby firmy. Dużym plusem jest brak konieczności przerywana sobie codziennych obowiązków, możliwość realizowania sprawnych płatności z kantoru oraz oczywiście lepsze ceny.

  castel

  16 Sty 18 19:27

 2. A my niestety daliśmy się na taki kredyt namówić. 3 lata temu wnieśliśmy do umowy aneks i zaczęliśmy CHF kupować przez niezależny od banku kantor Amronet, można z początku nie miała pewności czy to jest dobra opcja, jednak widząc ze oszczędzamy ok 80 zł miesięcznie już się przekonała:) Pozdrawiam.

  hanys

  10 Lut 18 00:24

 3. Pracuję u naszych sąsiadów i regularnie przewalutowuje moją pensję, kiedyś robiłem to w stacjonarnych jak zjeżdżałem do Polski teraz wymieniam pieniądze przez cinkciarz.pl i jak dla mnie najwygodniejsza opcja, opłacam jedynie przelew sepa bo juz na polskie konto mam bez kosztów.

  Defri

  22 Lut 18 14:48

 4. Bezgotówkową wymianę walut poznałam w momencie gdy nasza firma pozyskała klientów z zagranicy. przewalutowania musiały być szybkie. Korzystałam do tej pory z kilku e-kantorów, a na razie finalnie pozostałam przy gieldawalut.com. Poza korzystnymi kursami firma całkowicie bezproblemowo sobie radzi z międzynarodowymi przelewami.

  LenaMagda

  28 Mar 18 23:55

 5. Chętnie korzystam z e-kantorów, ale nie ze wszystkich. Tegorocznym zaskoczeniem był pluskantor.pl-całkiem miłym. Otóż strona mało charakterystyczna, aczkolwiek przejrzysta, natomiast jakość uslugi wyprzedza wiele znanych kantorów internetowych cieszących się dobrymi opiniami.

  Zabłocka

  22 maja 18 00:04

 6. Dopiero zaczynam korzystać z takich przewalutowań, ale od razu praktycznie da się zauważyć że są sporo tańsze. No i ten komfort, którego nie ma jak trzeba się po kantorach na mieście rozejrzeć za korzystnym kursem. Z tych co tu wspomniane na razie w Gieldawalut.com miałem okazję kupić EUR, wg mnie bardzo okazyjnie, a żeby nic nie komplikować wybrałem kurs dostępny. Jakieś 2 godz po przewalutowaniu i zleceniu przelewu sprawdziłem rachunek, pieniądze były już zaksięgowane.

  Ogrifoks

  31 maja 18 21:42

Skomentuj