Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Oszczędzanie jeszcze nigdy nie było tak proste!

komentarze 2

Wielu Polaków ma poważne problemy z zaoszczędzeniem jakiejkolwiek sumy pieniędzy, nie mówiąc już o regularnym oszczędzaniu. Dzieje się tak z wielu różnych powodów, ale przede wszystkim główną rolę odrywa w tym przypadku rażąca niewiedza.

Nie zdajemy sobie bowiem sprawy z tego, jak wiele satysfakcji i korzyści może nam przynieść samo oszczędzanie pieniędzy. Ponadto pozwoli nam ono na poczucie bezpieczeństwa oraz niezależności finansowej. Niestety wolimy dzisiaj raczej zaciągać kolejne kredyty i pożyczki w celu życia na odpowiednim poziomie, nie zdając sobie jednak sprawy z możliwych tego konsekwencji. Świadomość finansowa może nas zatem uratować od popadnięcia w długi, a jej pierwszym i zarazem najważniejszy etapem jest utworzenie własnego budżetu domowego. Pozwoli nam on uporządkować w sposób właściwy swoje finanse, a także zdać sobie sprawę z istnienia tych obszarów, w których ponosimy najwyższe wydatki. Aby utworzyć skuteczny i przejrzysty budżet domowy, należy stworzyć na kartce papieru albo najlepiej w arkuszu kalkulacyjnym tabelę, zawierającą najistotniejsze kategorie naszych comiesięcznych wydatków. Mogą się tutaj znaleźć chociażby bieżące opłaty, wydatki na dzieci, mieszkanie, jedzenie, środki czyszczące i rozrywkę. Budżet domowy powinien zawierać również zestawienia naszych wszelkich dochodów takich jak comiesięczna pensja czy dodatkowe dochody. Po stworzeniu budżetu, warto założyć sobie własne konto oszczędnościowe, na które przelewać będzie można zaoszczędzone pieniądze. Dzięki temu nie będziemy mieli do nich natychmiastowego dostępu, co pozwoli nam uniknąć ich bieżącego wydawania na codzienne potrzeby. Kwota zgromadzona na takich rachunku może nam posłużyć jako tak zwany fundusz awaryjny. Będziemy więc wypłacać wspomniane środki finansowe wyłącznie w nagłych i niespodziewanych sytuacjach, takich jak utrata pracy, czy też poważne awaria domowego sprzętu.

Pamiętaj zatem, że zanim rozpoczniesz proces regularnego oszczędzania, musisz się do tego zadania profesjonalnie przygotować. Stworzenie budżetu domowego oraz założenie rachunku oszczędnościowego są ku temu pierwszymi i najważniejszymi krokami. Kiedy już uda Ci się zgromadzić odpowiedniej wysokości środki stanowiące fundusz awaryjny, wtedy sam przekonasz się o tym, że oszczędzanie i jego zauważalne efekty mogą przynieść naprawdę ogrom satysfakcji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

20/10/2014

kategoria depozyty bankowe

Komentarze do 'Oszczędzanie jeszcze nigdy nie było tak proste!'

Subscribe to comments with RSS

 1. Powiedz to tym, którzy zarabiają 1680 brutto czyli 1230 zł netto.
  NA pewno podziękują za cenne wskazówki.

  Mike

  20 Paź 14 22:47

 2. Albo bądźmy sprytniejsi i zaoszczędźmy jak mój tata w Amber Gold. Tak, należy do tych zrobionych w trąbę. Z tym oszczędzaniem to różnie bywa, czytam dziś, że np. Państwo Polskie brzydzi się czerpać korzyści z prostytucji i nie chce od takich usług odciągać podatku dochodowego, bo jak czytam tu http://www.eporady24.pl/mieszkanie_za_gotowke_zarobiona_przez_prostytutke,pytania,15,92,5748.html – są to „przychody wynikające z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy”. I dziewczyna oszczędza i ciężko pracuje, a jak uzbiera na mieszkanie, to skarbówka ją przelicuje bardziej niż…

  Wit

  22 Paź 14 23:31

Skomentuj