Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Odsetki ustawowe są dziś odsetkami lichwiarskimi

komentarze 4

Wpis powstał dzięki Panu Ryszardowi Ochódzkiemu, który zwrócił mi na to uwagę w komentarzu do wpisu Wysokość odsetek maksymalnych. Faktycznie, na chwilę obecną odsetki ustawowe wynoszą 13% a maksymalne 12% bowiem odsetki maksymalne to czterokrotność stopy kredytu lombardowego NBP stopa ta to aktualnie 3%. Istotnie zatem, jak twierdzi Pan Ryszard Ochódzki, mamy burdel a dokładniej jakby lichwę w majestacie prawa. I pretekst do wnoszenia sprzeciwów od nakazów zapłaty, choć akurat do tego (celem przeciągnięcia sprawy w sądzie) i gorsze preteksty są dobre.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

20/10/2014

kategoria odsetki

Komentarze do 'Odsetki ustawowe są dziś odsetkami lichwiarskimi'

Subscribe to comments with RSS

 1. Hm, tu jak nigdzie indziej widać, że nazywanie lichwą odsetek wyższe niż maksymalne jest i było błędem. Co innego lichwa (faktyczne wyzyskiwanie czyjegoś położenia), a co innego odsetki wyższe niż maksymalne (można mieć kredyt z odsetkami max i RRSO 30% i to nie lichwa). Przestań w końcu nazywać >4xlombard lichwą.

  A co do wyższości odsetek ustawowych nad maksymalnymi – sam u siebie na blogu zadałem takie pytanie http://www.remitent.pl/kolejna-obnizka-stopy-lomardowej/7206 wypowiedziały się dwie osoby i raczej przekonuje mnie ta, która twierdzi, że odsetki ustawowe są nadal obowiązujące – ponieważ nie wynikają one z umówienia się stron, tylko z ustawy. A przepis o odsetkach maksymalnych (błagam, tylko nie „antylichwiarski”, z żadną lichwą nie ma on nic wspólnego) mówi o odsetkach z czynności prawnej, a nie każdych odsetkach.

  Lech

  20 Paź 14 16:47

 2. Przecież „lichwiarskie” to jest ogólnopolskie, przyjęte nawet w kręgach prawnych określenie odsetek wyższych od maksymalnych. I chodzi o odsetki nominalne a nie RRSO. A co ja o tym myślę, to już chyba nie raz pisałem na tym blogu. Myślę podobnie jak Ty.

  Twój komentator twierdzi, że odsetki od opóźnienia nie są odsetkami od czynności prawnej. Ciekawe stwierdzenie, tłumaczyłoby może zasądzenie w jednej ze spraw odsetek lichwiarskich. Jednak to opóźnienie wynika w czynności prawnej, więc nie byłbym taki pewien, czy Twój komentator ma rację.

  admin

  20 Paź 14 17:43

 3. O „kręgach prawnych”, które utożsamiają lichwę z odsetkami wyższymi niż maksymalne nie mam dobrego zdania (w kontekście ich rozumienia i pojmowania tematu:)

  Lech

  20 Paź 14 17:48

 4. Nie, no wiadomo, że niekoniecznie chodzi tu o lichwę tylko tak się ogólnie nazywa odsetki wyższe od maksymalnych.

  admin

  20 Paź 14 19:14

Skomentuj