Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kredyt hipoteczny szansą na oszczędności?

komentarze 3

Kredyt hipoteczny, czyli kredyt, którego zabezpieczeniem jest nieruchomość, zaciągany zwykle na jej zakup, jest w ostatnich latach dosyć powszechny. Wiąże się to z wciąż jeszcze wysokimi w stosunku do zarobków cenami nieruchomości. Przeciętny Polak może pozwolić sobie na zakup mieszkania dopiero po kilkunastu latach pracy. Przez ten czas musi jednak gdzieś mieszkać – a więc, tak czy inaczej, wydaje pewne środki na mieszkanie. Tutaj wyłania się potencjał oszczędzania dzięki kredytowi hipotecznemu.

Warto przeprowadzić prostą analizę. W przypadku kiedy dana osoba nie mieszka z rodzicami, ale wynajmuje samodzielnie mieszkanie, jego miesięczny koszt jest wpłacany na konto osoby wynajmującej je. Jest to koszt zwykle porównywalny z wysokością raty kredytu hipotecznego, który należałoby zaciągnąć na zakup porównywalnego mieszkania. Oznacza to, że mimo podobnej wysokości wpłat, mieszkaniec nie staje się właścicielem mieszkania, a więc pozostaje z niczym w przypadku wynajmu, w przeciwieństwie do mieszkania, które pozostaje jego własnością.

Drugą metodą wykorzystania kredytu hipotecznego jako źródła oszczędności (chociaż należałoby może napisać – zarobku), jest zakup mieszkania na kredyt, a następnie jego wynajem. Wówczas to wynajmujący spłaca raty kredytu hipotecznego. Oczywiście wiąże się to z pewnym ryzykiem, jak wiemy jednak, nie istnieje zysk bez ryzyka.

Być może dobrze zatem zastanowić się nad możliwością zaciągnięcia kredytu hipotecznego na zakup własnego M. Może być to stosunkowo bezpieczna inwestycja, która zapewni godziwą płacę w przyszłości, a przede wszystkim niezależność finansową i formę zabezpieczenia oszczędności. Posiadanie mieszkania jest z pewnością bowiem bezpieczniejsze, niż przechowywanie pod materacem, czy nawet na lokacie, papierków z wizerunkami królów, które mają jakąkolwiek wartość tylko dlatego, że ludzie w nią wierzą. Nieruchomości nie są chociażby narażone na hiperinflację, a ich wartość – chociaż jest zmienna – zmienia się stosunkowo powoli.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

19/10/2014

kategoria kredyty hipoteczne

Komentarze do 'Kredyt hipoteczny szansą na oszczędności?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Zajeżdza mi tu Kiyosakim:) Robert czy zacząłeś czytać książki o finansowej niezależności:)?

  Bolo

  20 Paź 14 08:43

 2. Ani myślę.

  admin

  20 Paź 14 08:54

 3. Wynajem, kupno na kredyt ma jedną, wspólną cechę. W jednym i drugim przypadku kupującego nie stać na własne M.
  W takim razie, jeżeli nie stać, to bezpieczniejszą formą jest wynajem.
  Powodów jest mnóstwo, począwszy od obecnej sytuacji na rynku pracy (brak stabilności zatrudnienia), poprzez przyszłościową chęć zmiana miejsca, miasta zamieszkania, skończywszy na ewentualnych turbulencjach okołorozwodowych związanych z podziałem majątku, spłatą kredytu.

  Moim skromnym zdaniem na kredyt mieszkaniowy, na 15-20 lat decydować się można jak się jest lekarzem, urzędnikiem państwowym tudzież np. architektem.

  Tylko te zawody w miarę gwarantują stabilny dochód na przestrzeni spłaty kredytu.

  Pozostałym polecam wynajem. Skończy się kasa, kończymy wynajem i zabawę w życie na swoim, wracamy do rodziców albo teściów. Zostajemy bez długu.

  Mike

  21 Paź 14 09:29

Skomentuj