Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wysokość odsetek maksymalnych

komentarze 2

Odsetki maksymalne oblicza się mnożąc aktualnie obowiązująca stopę kredytu lombardowego Narodowego Panku Polskiego przez cztery. Zatem wysokość odsetek maksymalnych zmienia się w zależności od zmian wysokości stopy przywołanego kredytu lombardowego NBP którego aktualną wartość można odczytać na stronie internetowej NBP.

Maksymalne odsetki nominalne obowiązują nie tylko w umowach kredytów bankowych, pożyczek pozabankowych i pożyczek prywatnych, lecz w każdego rodzaju umowie cywilnoprawnej. Omawiane odsetki maksymalne mogą też być odsetkami za zwłokę w zapłacie na przykład faktury, o ile nabywca pisemnie zaakceptował takie.

Odsetki nominalne, w tym odsetki maksymalne, to jednak nie oprocentowanie rzeczywiste, które firmy pożyczkowe ustalają w umowach pożyczek na na poziomie znacznie wyższym niż są maksymalne odsetki nominalne. I tak też, oprocentowanie rzeczywiste w stosunku rocznym, jakie zawierają w sobie kredyty na sms, to nawet ponad dwa tysiące procent. Oprocentowanie nominalne to jedynie niewielka część składowa oprocentowania rzeczywistego, które zawiera tez takie składniki jak prowizja za udzielenie pożyczki oraz ubezpieczenie pożyczki. I chociaż wygląda na to, że jest to lichwa, to prawnie nie ma się do czego przyczepić.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

17/10/2014

kategoria odsetki

Komentarze do 'Wysokość odsetek maksymalnych'

Subscribe to comments with RSS

  1. W stanie na dziś czyli 20 października 2014 mamy totalny burdel, albowiem odsetki ustawowe są… wyższe od maksymalnych. Tak, ustawowe to 13% zaś maksymalne to 4x stopa lombardowa czyli 4×3%=12%…

    ryszard ochódzki

    20 Paź 14 03:11

  2. Ja pier…olę, faktycznie, Rysiu… Napiszę o tym, wspominając o Źródle…

    admin

    20 Paź 14 09:23

Skomentuj