Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Oświadczenie o braku kredytów

skomentuj

Prawdziwości oświadczenia kredytobiorcy (pożyczkobiorcy) o braku innych zobowiązań kredytowych praktycznie nie sposób zweryfikować zważywszy na to, że może on mieć zaciągnięte kredyty pozabankowe a te nie są ujęte w BIK-u. Jak chodzi o oświadczenie o braku kredytów bankowych, to można zweryfikować je sprawdzając BIK i może to uczynić nie tylko bank ale też i prywatna osoba pod warunkiem uzyskania upoważnienia od osoby sprawdzanej. Dla niektórych (prywatnych pożyczkodawców) weryfikacja BIK może być kłopotliwa technicznie a czas może naglić.

Czy warto prosić o oświadczenie o braku kredytów skoro nie sposób zweryfikować prawdziwości tegoż albo gdy weryfikacja zajęłaby zbyt wiele czasu? Warto, ponieważ złożenie nieprawdziwego oświadczenia w tym zakresie to wprowadzenie w błąd a element wprowadzenia w błąd występuje przy … wyłudzeniu. Art. 281 Kodeksu karnego par. 1 stanowi bowiem, że:

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Jeżeli okaże się więc, że kredytobiorca skłamał w oświadczeniu – wprowadził kredytodawcę w błąd, po czym kredytu (pożyczki pozabankowej, prywatnej) nie spłacił i co gorsza, nie jest możliwe wyegzekwowanie jej, to możliwe będzie przedstawienie mu prokuratorskiego zarzutu wyłudzenia i skazanie. A sprawa karna w takiej sytuacji w wielu przypadkach okazuje się jedynym skutecznym naciskiem na dłużnika skłaniającym go do oddania pieniędzy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

17/10/2014

kategoria fałszerstwo

Skomentuj