Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Oddłużanie

komentarzy 6

Pytanie: Proszę o udzielenie mi informacji na czym polega oddłużanie, czy chodzi o jakąś restrukturyzację zadłużenia, częściowe lub całkowite umorzenie długu? Czy kredyty oddłużeniowe to jakieś tańsze kredyty do których państwo dopłaca jak do kredytów studenckich?

Odpowiedź: Jeżeli chodzi o kredyty zwane oddłużeniowymi i tzw. oddłużanie w tym zakresie, to niestety nie wchodzi w grę jakiekolwiek umorzenie długu ani kredyty na preferencyjnych warunkach. Te tzw. kredyty oddłużeniowe to pożyczki z parabanków których oprocentowanie rzeczywiste jest bardzo często o wiele wyższe niż dotychczasowych zobowiązań finansowych które dłużnik ma do zapłaty. Oddłużanie w tym wypadku to określenie niezbyt fortunne w takich wypadkach, ale bardzo często się nim operuje i robią to zwłaszcza firmy zarabiające na udzielaniu pożyczek oddłużeniowych. Polega na tym, że już wymagalne zobowiązania dłużnika zostają spłacone poprzez zaciągnięcie nowej pożyczki czyli owego kredytu oddłużeniowego. Jak wspomnieliśmy, często znacznie droższego, jednak dłużnik zyskuje czas na jaki ta pożyczka została udzielona. Często w ten sposób ludzie i firmy spłacają swoje zobowiązania które już egzekwuje od nich komornik. Nasuwa się jednak pytanie co dalej, co później gdy nowa ta „oddłużeniowa” pożyczka stanie się wymagalna. Takie niby oddłużanie wydaje się mieć ewentualny większy sens w przypadku firm którym komornik zajął zwłaszcza konto firmowe i przez co funkcjonowanie firmy jest utrudnione lub wręcz zablokowane. W takich wypadkach kredyt oddłużeniowy rzeczywiście może pomóc utrzymać działalność gospodarcza a gdy sytuacja firmy, przedsiębiorcy poprawi się, może spłacić i taki kredyt oddłużeniowy. Trochę podobnym produktem jest bankowy kredyt konsolidacyjny jednak nie jest on przeznaczony dla kredytobiorców z (aż tak) przeterminowanymi zobowiązaniami.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

17/10/2014

kategoria zadłużenie

Komentarze do 'Oddłużanie'

Subscribe to comments with RSS

 1. Ja znam dobry sposób na oddłużenie. Firma windykacyjna np. Kruk albo Fast Finance bądź inna kupuje dług i przegrywa sprawę w sądzie 🙂 Niestety nie zawsze to działa, ale szansa jest niemała.

  ryszard ochódzki

  20 Paź 14 03:03

 2. Zwłaszcza kiedy dowodem na wszystko jest wyciąg z ksiąg rachunkowych funduszu sekurytyzacyjnego 🙂 To już mniej uniwersalny jest paracetamol u beżowego lekarza w UK 😉

  ryszard ochódzki

  20 Paź 14 03:06

 3. Na tym nie znam się.

  admin

  20 Paź 14 09:18

 4. Bo ty wyciągami z ksiąg funduszu nie operujesz 🙂 Po prostu roszczenie dowodzone wyciągiem z ksiąg rachunkowych funduszu czy też umową cesji (a tak potrafią robić Kruk, Ultimo i inne) jest niczym nieudowodnione.

  ryszard ochódzki

  20 Paź 14 18:58

 5. To nie da się tego dochodzić w sądzie, czy jak?

  admin

  20 Paź 14 19:18

 6. Oczywiście że się da. Tylko rzecz w tym, że wyciąg z ksiąg rachunkowych funduszu sekurytyzacyjnego jest dokumentem prywatnym. i jeśli ma być dowodem łącznie z umową cesji (czyli niczego nie dowodzi) to wygląda to tak, że ja piszę sobie na kartce, że Solorz wisi mi 200 mln zł, zawieram z tobą umowę że sprzedaję ci dług Solorza 😀 dostajesz ode mnie kartkę z moimi notatkami, ty sobie notujesz w swoim zeszycie że kupiłeś ode mnie dług Solorza i z tym zeszytem idziesz do sądu po nakaz zapłaty na Solorza. I jak myślisz co się stanie? 🙂
  Taka jest właśnie „moc” wyciągu z ksiąg, umowy cesji itd.

  ryszard ochódzki

  21 Paź 14 00:45

Skomentuj