Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Bankowa lokata czy pożyczka prywatna – w czym ulokować pieniądze?

1 komentarz

Co wybrać, lokatę terminową, czy może pożyczkę prywatną? Pytanie brzmi pozornie bez sensu, ale nie jest takie. Pytanie to powinny postawić sobie osoby które mają dylemat dotyczący sposoby ulokowania swych oszczędności, swych zwykle ciężko zarobionych pieniędzy.

Inwestowanie w prywatne pożyczki staje się coraz bardziej popularne. Podczas gdy bankowa lokata terminowa daje mniej więcej 6% odsetek na rok, to pożyczka prywatna, może dać tych odsetek w stosunku rocznym nawet ponad trzy razy tyle, jeżeli w umowie pożyczki prywatnej zastrzeżemy sobie odsetki maksymalne. czy pożyczkobiorca zgodzi się na takie warunki? Większość z nich raczej tak a szczególnie ci, którzy nie mogą otrzymać pożyczki w banku. Pozabankowe kredyty bez BIK są bowiem znacznie wyżej oprocentowane niż prywatne pożyczki nawet gdy z oprocentowaniem maksymalnym. Oprocentowanie rzeczywiste pożyczek pozabankowych dostępnych bez sprawdzania BIK i dla zadłużonych, zwykle kilka razy przewyższa nominalne oprocentowanie maksymalne i jest to możliwe dla tego, ze oprocentowanie rzeczywiste nie podlega rygorowi limitu wysokości i zawiera w sobie także inne składowe kosztu pożyczki.

Jednak wybór pomiędzy zdeponowaniem pieniędzy na lokacie w banku i udzieleniem prywatnej pożyczki nie jest taki prosty. Lokata jest bezpieczna a z odzyskaniem pożyczki bywa różnie. Jeżeli decydujesz się więc na udzielenie pożyczki, to sprawdź wcześniej wypłacalność pożyczkobiorcy, czy posiada udokumentowane stałe dochody, w jakiej wysokości, czy ma jakiś majątek.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

17/10/2014

1 komentarz do 'Bankowa lokata czy pożyczka prywatna – w czym ulokować pieniądze?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Nadszedł ten moment, kiedy po długich wahaniach postanowiłem nie przedłużać lokaty terminowej ale wyciągnąć kasę udzielić pożyczki a więc zainwestować te pieniądze na procent około cztery razy większy niż daje bankowy depozyt. Pożyczkobiorcę znalazłem przez internet, to pewna nawiasem mówiąc bardzo atrakcyjna pani która potrzebuje pożyczki na rozkręcenie prywatnej działalności gospodarczej (ale rozliczenie w naturze nie interesuje mnie). Inwestycja wydaje się być pewną, bo ustanowiliśmy na jej mieszkaniu hipotekę na moją rzecz, znacznie przewyższającą wartością kwotę pożyczki wraz z odsetkami obliczonymi na termin zwrotu pożyczki. mam zamiar udzielić jeszcze 4-5 pożyczek na tej samej zasadzie, czyli zainwestować połowę moich oszczędności.  Reszta pozostanie na lokatach i kontach. Pożyczki pod hipotekę mają bowiem to do siebie, że odzyskiwanie kasy może trwać latami po terminie zwrotu; tyle trwają nieraz egzekucje z nieruchomości. Może się zdarzyć że pieniędzy będę potrzebował i co wówczas jeśli wszystkie moje oszczędności miałbym ulokowane w niespłaconych, pożyczkach? chyba sam musiałbym brać kredyt, byłoby to wielce wk…jące. A z konta wiadomo, w każdej chwili kasę można wyciągnąć, na upartego lokatę też można zerwać, kosztem (części) narosłych odsetek.

    Pedro

    30 Paź 14 16:14

Skomentuj