Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wyłudzenie niskiej kwoty

skomentuj

Pytanie: Mam pytanie – jakie czynności mam wykonać – gdzie się mam kierować (udać)- czy na policję czy do Rzecznika Praw Konsumenta, by odzyskać wpłacone pieniądze za zamówiony towar którego nie otrzymałem do dnia dzisiejszego od 20 sierpnia 2014, a jest to kwota 234,74 zł. Jakie mieć dokumenty ze sobą? Nadmieniam iż pomimo moich prób kontaktu ze sprzedającym drogą e-mail i telefonicznie nie odpowiada na nie jak i brak odpowiedzi na telefon. Sprawa dotyczy sklepu FHU … Opinie o tym sklepie są umieszczane na stronie internetowej: …

I czy są szanse odzyskania tej kwoty od sprzedającego czy to musi być jakaś kwota powyżej tych 234 zł aby można zająć się tym sprzedającym w sensie zgłoszenia na Policję czy do innych organów ścigania. Kwota niby nie jest wielka ale takie oszustwo lub wyłudzenie a nawet kradzież powinno być karane i ścigane.

Odpowiedź: Jak chodzi o oszustwo (art. 286 kodeksu karnego) to nie istnieje limit kwoty a więc i za wyłudzenie np. 10 złotych grozi odpowiedzialność karna. Może pan zgłosić tę sprawę na policji / do prokuratury; sugeruję wysłać zawiadomienie pocztą. Dołączyć kopię potwierdzenia przelewu i innych dokumentów w sprawie, wszystko co Pan posiada (wydruki z internetu…). Należy jednak liczyć się z tym, że organy ścigania stwierdzą iż brak tu znamion przestępstwa ale niekoniecznie.

Może Pan też złożyć pozew o zapłatę, uzyskać wyrok cywilny i wystąpić do komornika z wnioskiem egzekucyjnym.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4]

16/10/2014

kategoria wyłudzenie

Skomentuj