Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Oszczędzanie – wybór dla początkującego

1 komentarz

W dzisiejszych czasach oszczędzanie i inwestowanie jest bardzo ważne. Jeżeli chcemy, aby w przyszłości żyło nam się lepiej musimy poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniej lokaty, konta lub funduszu. Obecnie przyszły inwestor ma ułatwione zadanie, ponieważ wszystko, co potrzeba może załatwiać przez Internet, począwszy od założenia konta w banku aż do grania na giełdzie. Banki oferują nam coraz to lepsze i nowocześniejsze, formy oszczędzania.

Najprostszym sposobem na oszczędzanie jest lokata bankowa. Lokatę założymy praktycznie w każdym banku nawet przez Internet, a odsetki są nieco wyższe niż inflacja. Pojawiło się kilka internetowych banków takich jak ebgż, alior sync czy znany wszystkim mBank. Specjalizują się głównie w bankowości internetowej i można tam założyć lokatę na nieco wyższy procent niż w tradycyjnym banku.

A co jeżeli ktoś chce zarobić więcej? Wtedy musi zainteresować się albo funduszami albo graniem na giełdzie. Fundusze również kupimy w każdym banku, również przez Internet. Warto zwrócić uwagę na wysokość opłaty manipulacyjnej, która coraz częściej wynosi 0zł. Fundusze są bardzo zróżnicowane i podzielone według ryzyka. Wiadomo, że im bardziej ryzykujemy tym możemy mieć większy zysk. Oprocentowanie może sięgać nawet 20-30%, ale i również -20% jeżeli mówimy o funduszach akcji. Bank udostępnia informację o poziomie ryzyka, ale pamiętajmy, że są to inwestycje długo terminowe na minimum 1 rok. Podobnie wygląda granie na giełdzie, tam również mamy podwyższony poziom ryzyka, ale i również zysk może okazać się dużo większy. Obecnie pojawiły się serwisy internetowe takie, jak xtb lub plus500, w których możemy inwestować nie wychodząc z domu. Wszystkie wykresy i informacje mamy podane dosłownie na tacy, wystarczy tylko odpowiednio kupować. Na początek polecam emaklera, którego oferuje mBank, ponieważ niema żadnych opłat za prowadzenie rachunku, a jest to ważne dla początkujących inwestorów.

Podsumowując mamy dużo sposobów na oszczędzanie, tylko od nas zależy, co zrobimy z naszymi pieniędzmi. Dla osób ceniących sobie spokój polecam lokaty bankowe, a dla osób chcących trochę zaryzykować i samemu inwestować kapitał polecam fundusze lub giełdę. Niezależnie od tego, co wybierzemy pamiętajmy o tym, że warto inwestować i oszczędzać na przyszłość.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

14/10/2014

kategoria depozyty bankowe

1 komentarz do 'Oszczędzanie – wybór dla początkującego'

Subscribe to comments with RSS

  1. Przede wszystkim rozróżniam oszczędzanie od inwestowania. Oszczędzać można zakładając lokaty w banku, na przykład. Albo jak kto boi się w banku, to odkładać w domu, w przysłowiowej skarpecie (z pewnością mniej bezpiecznie niż w banku. Sam też oszczędzam, w banku ale liczę tylko na to że odsetki z lokaty nie będą niższe od inflacji. Podobno za ostatni rok udało się to wszystkim którzy mieli lokaty – w każdym banku oprocentowanie lokat netto było wyższe od inflacji. Podobno też jednak przez najbliższe 12 miesięcy będzie odwrotnie.

    Jak dla mnie inwestowanie ma miejsce wtedy gdy zysk z inwestycji ma wynieść ( i wynosi) minimum 15% w stosunku rocznym. Nawet o 5% wyższy zysk (czyli 20% w stosunku rocznym) dają mi pożyczki których udzielam pod hipotekę albo pod zastaw ale w tym drugim wypadku nie każdemu kto chce. I takiż mniej więcej zysk mam zamiar mieć z zakupu nieruchomości na licytacjach komorniczych. Są to inwestycje obarczone prawie żadnym ryzykiem przynajmniej co do zwrotu kapitału. Jednak nie zamierzam ograniczać się do tego. Apetyt rośnie w miarę jedzenia.

    durniej

    1 Gru 14 20:42

Skomentuj