Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Parabanki a BIK

1 komentarz

Czy parabanki a konkretnie firmy pożyczkowe mają dostęp do BIK i czy mogą dopisywać do BIK swoich pożyczkobiorców? Te pytania nurtują wiele osób. Parabanki mogą sprawdzać bazę BIK ale zasadniczo nie mogą dopisywać do BIK ich pożyczkobiorców gdyż jak chodzi o dopisywaniem, to BIK jest zarezerwowany tylko dla banków oraz dla SKOK-ów.

Parabanki, jeśli sprawdzają BIK, to poprzez BIG Informonitor. Co ciekawe jednak, niektóre firmy z chwilówkami sprawdzają BIG Infomonitor a nie sprawdzają BIK a mogłyby w takiej sytuacji sprawdzać bez żadnych dodatkowych opłat. Twierdzę, że tak jest ponieważ wymagają od klientów wyrażenia zgody na sprawdzenie ich w Infomonitor a nie wymagają zgody na sprawdzenie BIK. A zgoda na sprawdzenie Infomonitor nie jest automatycznie zgodną na sprawdzenie BIK a zatem należałoby przyjąć, że firmy pożyczkowe nie żądające odrębnej zgody na sprawdzenie BIK, nie sprawdzają tej bazy.

Jak chodzi natomiast o te firmy pożyczkowe które BIK sprawdzają, to prawdopodobnie są o wiele bardziej pobłażliwe od banków co do kryteriów. Innymi słowy, jeżeli ktoś ma niezbyt korzystną historię w BIK i z tego powodu bank nie udzielił mu kredytu, to jest możliwe, że parabank pożyczki mu udzieli mimo nie najlepszej ale też nie rażąco złej historii kredytowej.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

12/10/2014

kategoria parabanki

1 komentarz do 'Parabanki a BIK'

Subscribe to comments with RSS

 1. Poniżej przytaczam fragment maila od jednego z pożyczkowych parabanków do firmy windykacyjnej. Uznałem że warto, bo mamy tu praktyczny przykład weryfikacji pożyczkobiorców oraz zabezpieczenia interesów parabanku:

  „Zwracamy się do Państwa z propozycją współpracy w zakresie wykupu wierzytelności wynikających z pożyczek udzielanych przez naszą firmę.

  Kwoty udzielanych pożyczek liczonych jako wypłata do rąk klienta wynosi od 200 zł do 800 zł (wyjątkowo powyżej).
  Średnia kwota pożyczek wynosi 500 zł.
  Okres pożyczek od 28 dni do 38 dni.
  W przypadku braku spłaty kwoty w terminie naliczamy 2×50 zł za pisma oraz 1×100 zł za inne czynności windykacyjne.
  Procent kwot niespłacanych w terminie pożyczek wynosi ok.10 %.

  Udzielenie pożyczki jest poprzedzone dokładną weryfikacją:
  – brak obciążeń komorniczych (weryfikowany wyciąg bankowy oraz wynagrodzenie za pracę)
  – tylko i wyłącznie posiadający stałe zatrudnienie (najczęściej emerytura i renta mundurowa)
  – średnia wysokość zarobków pożyczkobiorców 1600 netto zł.
  Dysponujemy ksero dowodu osobistego, drugiego dokumentu tożsamości (z reguły prawo jazdy), numerem rachunku bankowego klienta, decyzją o rencie lub emeryturze względzie pasek wynagrodzeń lub ZUS. Mamy informacje o statusie małżeńskim. Mamy potwierdzenie zamieszkania w określonym miejscu za pomocą rachunku za media. Warunkiem wypłacenia pożyczki jest weksel z deklaracją podpisywany przez pożyczkobiorcę co upraszcza procedurę egzekucji sądowej zaś z analizy spraw, które przekazaliśmy do EPS wynika, iż tylko odsetek spraw kierowany jest do postępowania zwykłego.

  Ilość wierzytelności do wykupu miesięcznie wynosi  ok.60.

  Średni miesięczny przyrost  wolumenu pożyczek to ok. 25 % przy niezmienionej na przestrzeni 6 miesięcy szkodowości.

  Poszukujemy partnera do stałej współpracy w zakresie wykupu wierzytelności w miesięcznych okresach rozliczeniowych.”

  komandos

  6 Lis 14 13:46

Skomentuj