Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ryzykowny dla banku kredyt odnawialny bez sprawdzania dochodów

1 komentarz

Kolega który ma firmowe konto w mBanku otrzymał propozycję limitu kredytowego w rachunku firmowym w wysokości 100 tys. zł. Bez sprawdzania dochodów firmy, bez zabezpieczenia. Po prostu bankowcy zobaczyli że co miesiąc wysokość obrotów na rachunku jest imponująca i zaoferowali kredyt.

Ewentualny problem dla banku polegać może na tym, że ten mój kolega prowadzi firmę windykacyjną i te obroty są tak wysokie dzięki wpłatom pieniędzy od dłużników (od komorników) przeciwko którym prowadzi on postępowania windykacyjne. Ponieważ windykacje prowadzi na podstawie umów przelewu powierniczego wierzytelności więc upoważniony jest do inkasowania należności i w 90% spraw należności dla jego klientów wpływają od dłużników właśnie na jego konto. Jednak oczywiście nie są to jego pieniądze, tylko pieniądze jego klientów. On zostawia sobie 10 a czasami 15% prowizji w zależności od umowy z klientem a resztę przelewa klientowi. Są to więc chyba bardzo mylące obroty dla banku który zapewne nie zadał sobie trudu sprawdzenia specyfiki takich obrotów. Udzielnie więc kredytu dla firm tylko na podstawie wysokości np. obrotów przez okres sześciu miesięcy to ryzykowna sprawa.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

10/10/2014

kategoria kredyty dla firm

1 komentarz do 'Ryzykowny dla banku kredyt odnawialny bez sprawdzania dochodów'

Subscribe to comments with RSS

  1. Skąd wziąć pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Osoby zakładające własną firmę bardzo często nie mają na to żadnych funduszy. Nie wykazują też zdolności kredytowej i nie mają tym samym szans na otrzymanie kredytu. Tak na marginesie to uważam, że zaczynając działalność drobnymi kroczkami (a w wielu przypadkach tak da się), można poradzić sobie przy prawie zerowych funduszach. Jednak temat postu nakazuje mi przejść do rzeczy. O dotacjach innych takich tu nie piszę, tylko o pożyczkach. O pożyczce z banku bez zdolności kredytowej w tym szczególnie bez stałych dochodów, możemy chyba zapomnieć, nie ma takiej możliwości. W przypadku pożyczki pozabankowej, zdolność kredytowa w rozumieniu tej wymaganej przez banki nie jest wymagana, jest wszak coś takiego jak np. kredyt bez BIK. Jednak trzeba dysponować zabezpieczeniem, czymś (np. samochodem) pod zastaw albo nieruchomością na której pożyczkodawca może ustanowić sobie zabezpieczenie. Albo poręczeniem ze strony osoby co do której wypłacalności nie ma zastrzeżeń. Jeżeli żadne z wymienionych warunków nie są spełnione to według mnie pozostają tylko pożyczki społecznościowe tudzież inne prywatne.

    Kulek

    17 Gru 14 14:49

Skomentuj