Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Bezskuteczna egzekucja prywatnej pożyczki – co dalej?

komentarze 2

Wiadomo nam doskonale, że większość egzekucji komorniczych jest umarzanych z powodu ich całkowitej bezskuteczności. Dotyczy to także a może w szczególności należności z tytułu prywatnej pożyczki. Osoby prywatne, w przeciwieństwie do banków, często zaniedbują sprawdzenie wypłacalności pożyczkobiorcy, nie dokonują też zabezpieczenia rzeczowego pożyczki. Często zadowalają się wekslem wystawionym przez pożyczkobiorcę a przecież weksel tak naprawdę nie zabezpiecza odzyskania pożyczki; nic nie da weksel kiedy pożyczkobiorca nie ma dochodów, majątku (kiedy komornik majątku nie ujawni). Czasem, gdy pożyczka udzielana jest komuś z rodziny albo dobremu koledze, to pożyczkodawcy nie wypada pytać o dochody i mienie pożyczkobiorcy, nie wypada żądać zabezpieczenia (zastawu, hipoteki).

Ostatnią szansą na (częściowe) odzyskanie pieniędzy z prywatnej pożyczki po jej bezskutecznej windykacji / egzekucji komorniczej może być wystawienie takiej wierzytelności (z podaniem danych dłużnika – pożyczkobiorcy) na internetową giełdę wierzytelności której zasoby są uwzględnione w internetowej wyszukiwarce – Google. Ochrona danych osobowych nie ogranicza Cię jako wierzyciela; pożyczkobiorca nie kwapi się do dobrowolnej zapłaty, komornik nie wyegzekwował należności, więc co Ci pozostaje? Masz prawo w takiej sytuacji opublikować wierzytelność i jej dłużnika.

Co to może dać? Publikacja dłużnika i jego długu może spowodować, iż będzie on tracił reputację i sam dokona zapłaty aby tego uniknąć. Jak o ten aspekt chodzi, to taka internetowa giełda wierzytelności jest znacznie skuteczniejszym rejestrem długów niż Biura Informacji Gospodarczej (Krajowy Rejestr Długów, BIG Infomonitor (powiązany z BIK), ERIF). Może też ktoś zdecydować się nabyć taki dług i wówczas choć część pieniędzy odzyskasz; lepszy rydz niż nic. Po co komuś kupować dług? Może sam jest dłużnikiem Twego dłużnika i ma zamiar dokonać potrącenia wzajemnych zobowiązań a może wie, jak wyegzekwować należność od Twego dłużnika.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

10/10/2014

kategoria windykacja

Komentarze do 'Bezskuteczna egzekucja prywatnej pożyczki – co dalej?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Coraz więcej osób dokonuje inwestycji w formie udzielania pożyczek prywatnych. To chyba zjawisko pożyczek społecznościowych zachęciło do alternatywnego inwestowania ale też we własnym zakresie, poza takimi portalami społecznościowymi. Zarabiają banki na kredytach gotówkowych, zarabiają pozabankowe firmy pożyczkowe na pożyczkach bez BIK-u; dlaczego więc nie ma zarobić w ten sposób prywatny inwestor który zamiast wkładać oszczędności na bliski inflacji procent na lokaty i konta bankowe, może zarobić znacznie więcej na prywatnej pożyczce.

  Pamiętajcie jednak o w miarę możliwości, zabezpieczaniu pożyczki i chodzi mi o zabezpieczenia rzeczowe jak hipoteczne albo zastaw (na pojeździe pożyczkobiorcy). Można też zarabiać, jak najbardziej, na pożyczkach bez zabezpieczenia, gdyż ich oprocentowanie jest przypadku banków wyższe w związku z potencjalnie wyższym ryzykiem, tak samo zapewne jest z pożyczkami prywatnymi. Wtedy jednak sprawdźcie pożyczkobiorcę – zażądajcie zaświadczenia o stałych dochodach, zaświadczenia z BIK i z Krajowego Rejestru Długów.

  Grzechu

  12 Lis 14 06:04

 2. I jak tu odzyskać pożyczkę gdy takie prawo jest… Nie, nie mam pretensji do komorników, nie oczekuję że będą śledzić dłużnika i potrząsać nim żeby oddal pieniądze. jednak szlag mnie trafia jak udaje mi się zdobyć aktualne, używane przez dłużnika konto firmowe z pieniędzmi i wysyłam komornikowi wniosek o zajęcie tegoż i bezskutecznie czekam aż wpłyną mi pieniądze z tego zajęcia. Zniecierpliwiony czekam aż w końcu dzwonię do komornika i dowiaduję się że zajęcie jest bezskuteczne – brak środków na koncie. Nie dość że cham dłużnik dostał koleżeńską, nieoprocentowaną pożyczkę (która ja staram się odzyskać w imieniu pożyczkodawcy) i nie zwraca jej, to jeszcze wycofuje pieniądze z konta ażeby komornik ich nie zajął. Sprawę zgłoszę do prokuratury, to jest przestępstwo. A problem polega na tym, że dłużnik często wcześniej otrzymuje pismo o zajęciu konta od komornika a dokładnie odpis pisma którego oryginał komornik wysyła do banku. I zanim bank zajmie konto, dłużnik już wie o zajęciu i pieniądze wypłaca albo przelewa na inne konto bankowe.

  Alik

  17 Gru 14 21:53

Skomentuj