Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„bank nakazuje komornikowi umorzenie egzekucji co dalej”

komentarzy 18

Taki tytułowy tekst znalazłem dziś w statystykach odwiedzin tego bloga. A co, myślisz może, że oznacza to podjęcie przez bank decyzji o darowaniu Ci długu? Niestety, tak nie jest. Możliwe, że bank chce sprzedać ten twój dług (zniechęconym będąc bezskuteczną wciąż egzekucją) i dlatego wnosi o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Niebawem może inny wierzyciel (firma windykacyjna) wystąpić do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji przeciwko Tobie. Czy mądre byłoby to, to inna kwestia (skoro egzekucja jest, jak mniemam, długo bezskuteczna). A może bank sprzeda Twój dług „chłopakom”, co odzyskują długi „inaczej”. 😉 Na przykład mnie. A może szefem działu windykacji banku został jakiś pociot kogoś z zarządu i postanowił uśpić Twą czujność i umorzenie jest po to, abyś ujawnił się z dochodami i majątkiem a on wtedy każe ponownie wniosek do komornika złożyć, o wszczęcie egzekucji (i zaś nic z tego nie będzie, co?).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 4]

10/10/2014

kategoria komornik

Komentarze do '„bank nakazuje komornikowi umorzenie egzekucji co dalej”'

Subscribe to comments with RSS

 1. jak ktos kupi dlug od banku, to do komornika raczej nie moze isc od razu. przewazajaca wiekszosc egzekucji bankowych to te z BTE. wiec cesjonariusz musi uzyskac nakaz zaplaty, a to juz nie jest takie oczywiste ani zawsze latwe, jesli dluznik wie jak sie bronic

  ryszard ochódzki

  11 Paź 14 21:25

 2. Jesteś pewien? Nie mówię zdecydowanie, że tak nie jest ale przecież w sprawie jest już po prostu tytuł wykonawczy którego zasadności dłużnik w postępowaniu egzekucyjnym nie zakwestionował.

  Nie wiem też, czy banki jeszcze używają weksli bo jeżeli tak, to to sprawa jest prosta. Poza tym, są to raczej bezsporne roszczenia i dłużnik co najwyżej może przeciągać postępowanie w sądzie.

  admin

  12 Paź 14 05:21

 3. jaja sobie jakieś robisz? windykator i nie wie? to jest chyba jakaś nędzna prowokacja z twej strony…
  kup dług po BTE to się przekonasz. to znaczy nie kupisz, bo banki sprzedają pakiety na przetargach funduszom sekurytyzacyjnym, ale gdybyś jakimś cudem kupił, i wniósł o klauzulę wykonalności na siebie to sędzia by się ze śmiechu udławił 🙂
  BTE przysługuje wyłącznie bankom oraz SKOK i jest to prawo nieprzechodnie.
  owszem, były parę lat temu zakusy firm windykacyjnych by w prawie pojawiła się instytucja STE czyli sekurytyzacyjny tytuł egzekucyjny. czyli windykacja (kruk, ultimo i inne te od masówek) kupują dług od banku i same mogą sobie wystawić kwit do komornika. tyle że kwota to… samowolka. i to na szczęście nie przeszło.
  kupno długu po BTE to dla dłużnika naprawdę dobra wiadomość. windykacja musi wystąpić o nakaz zapłaty. dodam że BTE przedawnia się od daty klauzuli bądź umorzenia komorniczego w terminie, w jakim przedawniłoby się bez tychże czynności, zatem 3 lata dla kredytu i 2 lata dla karty kredytowej (dla uściślenia jak chodzi o karty kredytowe to dla umów zawartych po 7.10.2013 ten okres wynosi 5 lat). tyle że windykacje nierzadko mają problemy z udowodnieniem istnienia roszczenia. podają liczby bez wykazania ich zasadności (twierdzą że tyle jest bo tyle kupili i tak to ma być bo tak twierdzą), brakuje umowy pierwotnej (bo dowodem istnienia długu jest przecież umowa cesji…), dowód opierają na wyciągu z ksiąg rachunkowych funduszu sekurytyzacyjnego (czym mogą sobie dupę podetrzeć) itp.

  ryszard ochódzki

  12 Paź 14 17:06

 4. Nigdy nie windykowałem bankowych kredytów. Nie muszę wiedzieć wszystkiego. Wiem, że podmiot który nie jest bankiem, kupiwszy od banku dług kredytowy który nie jest stwierdzony bankowym tytułem wykonawczym, nie ma prawa uzyskać BTE. Jeżeli jednak kupuje dług stwierdzony już bankowym tytułem wykonawczym, to uważam że powinien korzystać z powagi rzeczy osądzonej o ile nie wniesiono powództw aprzeciwegzekucyjnego i o ile jest na to jakiś termin zawity, tego też nie wiem (nie potrafię znaleźć) / albo powództwo przeciwegzekucyjne zostało oddalone.

  Pytanie zatem, czy Ty piszesz o sytuacji o której ja piszę a więc o wierzytelności kredytowej stwierdzonej bankowym tytułem wykonawczym czyli BTE z klauzulą wykonalności i w egzekucji komorniczej.

  admin

  12 Paź 14 17:35

 5. przede wszystkim to ty sam nie wiesz (i ja też nie) czy wpis dotyczy kredytu w egzekucji na podstawie BTE czy nakazu zapłaty 🙂
  z doświadczenia jednak można przyjąć tezę, iż rzeczone postępowanie egzekucyjne prowadzone jest na podstawie BTE. gdyż po prostu rzadko się zdarza, by bank występował samodzielnie o nakaz zapłaty, skoro może wystawić BTE. nie mniej jednak zdarza się takie coś, w czym przoduje chyba eurobank.
  dobrze prawisz, cesjonariusz nie ma prawa wystąpić o BTE. ale jeżeli myślisz że może korzystać z wystawionego już BTE z klauzulą – to się grubo mylisz. nie może, gdyż nie jest podmiotem do tego uprawnionym. nadto żadna powaga rzeczy osądzonej nie obowiązuje i obowiązywać nie może, ponieważ BTE z klauzulą nie jest osądzeniem sprawy. BTE bank sobie wypisuje (teoretycznie nawet na kwotę z sufitu) a nadanie klauzuli polega nie na zbadaniu czy suma się zgadza i sprawa jest słuszna, tylko czy spełnione są warunki formalne. takie formalne przyklepanie. jeśli kwota się nie zgadza – w każdej chwili można wnieść powództwo z art 840 kpc. dodam na marginesie, iż wyciągi z ksiąg bankowych nie mają mocy dokumentu urzędowego w postępowaniu cywilnym i wówczas w przypadku wskazanego powództwa bank musi wykazać należność jak musiałby to uczynić w pozwie. i… czasami daje tyłka, podobnie jak i tobie w kwestiach leasingowych 🙂
  nadto jak wskazałem, o tym iż BTE nie jest orzeczeniem i nie może korzystać z powagi rzeczy osądzonej, świadczą wspomniane kwestie przedawnienia: żadne 10 lat lecz terminy wskazane ogólnie w art 118 kpc bądź w ustawie o elektronicznych środkach płatności czy też (obecnie) ustawie o płatnościach elektronicznych

  ryszard ochódzki

  12 Paź 14 21:58

 6. Wiem, na czym polega nadanie klauzuli wykonalności BTE. Jeżeli jednak powództwo przeciwegzekucyjne zostało wniesione i oddalone (jak napomknąłem wcześniej), to już mamy inną sytuację. No chyba że oddalony został zarzut przedawnienia a dłużnik teraz sobie wniesie kolejne z zarzutem np. nieistnienia zobowiązania a później jeszcze jakieś ewentualnie… Napisałeś, że w każdej chwili może wnieść powództwo przeciwegzekucyjne więc rozumiem iż nie ma terminów zawitych tutaj. Jeżeli tak jest, to jest to bubel prawny i tyle.

  admin

  13 Paź 14 05:12

 7. nie, nie ma żadnego bubla prawnego. po prostu BTE z klauzulą nie jest orzeczeniem (wyrokiem). jest jedynie specjalnym środkiem do prowadzenia egzekucji. tyle. można zaskarżać z art. 840 kpc, jeśli dłużnik przegra to powództwo, to jego sytuacja się nie zmienia, bank nadal windykuje na podstawie BTE. po sprzedaży długu BTE wędruje do kosza.
  od wydawania prawomocnych orzeczeń jest sąd, a nie bank.

  ryszard ochódzki

  13 Paź 14 17:06

 8. Jest bubel. Chodzi o to, że dłużnik przeciwko któremu komornik wszczął egzekucję na podstawie BTE z klauzulą, powinien mieć termin zawity do wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego i jeśli terminu nie dotrzyma albo powództwo zostanie oddalone, to wówczas BTE z klauzulą winno być traktowane jak prawomocny wyrok.

  Albowiem wa aktualnym stanie prawnym egzekucją na podstawie BTE z klauzulą nie jest egzekucją to znaczy bank nie ma pewności czy kiedyś nie przyjdzie zwrócić pieniędzy dłużnikowi, czyż nie? A zatem należałoby zrobić jak wyżej albo znieść w cholerę to całe BTE.

  admin

  13 Paź 14 17:40

 9. nie ma żadnego bubla. i nie ma powodu by BTE traktować jako prawomocny wyrok. bo to nie bank wydaje orzeczenia, tylko sąd. a w sądzie nic się nie dzieje jak chodzi o meritum merytoryczne sprawy, poza formalnym nadaniem klauzuli.
  mając prawomocny wyrok sądowy też nie ma pewności, czy kiedyś sytuacja się nie odwróci. brak prawidłowego doręczenia i związany z tym sprzeciw od nakazu, wznowienie postępowania – to przykłady tego.
  co do samego BTE, to trwają konsultacje czy aby nie znieść tego „reliktu”. argumentem jest właśnie to, że nie ma tutaj oceny sądu, a to niekorzystne dla dłużników. tyle że – paradoksalnie – zniesienie BTE korzystne dla dłużników nie będzie. dlaczego? ano dlatego: po zniesieniu BTE bank będzie występował do sądu, nakaz zapłaty na 90% uzyska. i wtedy kwestia przedawnienia to okres 10 lat. a obecnie: jest BTE, komornik umarza po bezskutecznej egzekucji. i startuje przedawnienie 3-letnie. bank sprzeda dług, windykacja spóźni się z pozwem – i przedawnione. albo zdąży z powództwem, jednak nie udowodni roszczenia (co nierzadko się zdarza, przyczyny wskazywałem wcześniej) i powództwo zostanie oddalone. naprawdę, wbrew pozorom dłużnicy powinni lobbować za pozostawieniem BTE.

  ryszard ochódzki

  13 Paź 14 20:18

 10. Wiem, jak jest ale to nie jest normalne jak chodzi o BTE. Kwestia doręczenia jak chodzi o nakaz zapłaty to coś zupełnie innego.

  Jeżeli konsultują się w sprawie zniesienia BTE to tak samo powinni konsultować się w sprawie zniesienia oświadczenia w formie aktu notarialnego o dobrowolnym poddaniu się egzekucji.

  admin

  13 Paź 14 20:57

 11. co nie jest normalne? jest BTE, bank dostaje klauzulę i windykuje. jak sprzeda dług, to cesjonariusz musi sobie uzyskać nakaz. proste jak budowa cepa

  ryszard ochódzki

  13 Paź 14 23:16

 12. Proste ale głupie.

  admin

  14 Paź 14 05:45

 13. czyli co, bank ma wydawać prawomocne orzeczenia?

  ryszard ochódzki

  14 Paź 14 13:20

 14. Nie. Jak napisałem, dłużnik powinien mieć termin zawity do wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego po tym, jak komornik poinformuje go o wszczęciu postępowania egzekucyjnego.

  admin

  14 Paź 14 13:26

 15. i co to zmienia?

  ryszard ochódzki

  14 Paź 14 15:29

 16. To, że jak nie wniesie powództwa przeciwegzekucyjnego / zostanie oddalone, to byłby wyrok (odpowiednik wyroku).

  Dajmy spokój z tą „ekskluzywną” rola sądu który nakaz zapłaty wyda nawet na podstawie niepodpisanej faktury…

  admin

  14 Paź 14 15:39

 17. sad taki nakaz wyda ale w przypadku wlasciwego sprzeciwu powodztwa nie uwzgledni. bank nie jest od wydawania orzeczen, zwlaszcza we wlasnej sprawie

  ryszard ochódzki

  14 Paź 14 19:04

 18. No to i sąd uchyli BTE jak dłużnik powództwo przeciwegzekucyjne wniesie.

  admin

  15 Paź 14 07:09

Skomentuj