Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ostrożny kredyt kupiecki

1 komentarz

Zarządzanie należnościami firmowymi to poważny problem w polskich przedsiębiorstwach. W pogoni za zyskiem a może bardziej w walce o przetrwanie z własną firmą w dżungli jaka jest gospodarka rynkowa, wiele z polskich firm przyjmuje z otwartymi ramionami każdego nowego klienta i idzie mu na rękę oferując na jego prośbę kredyt kupiecki. Kredyt kupiecki to nic innego jak po prostu dokonanie sprzedaży nie za gotówkę lecz na przelew w terminie wyznaczonym na fakturze. Bez tego warunku wiele transakcji nie doszłoby w firmie do skutku bo klient poszukałby sobie innego dostawcy który taki kredyt kupiecki jest w stanie zaoferować mu. Tylko że udzielanie kredytu kupieckiego jest ryzykowne, bo wielu klientów jest nierzetelnych i niewypłacalnych w związku z czym nawet komornik może nie podołać zadaniu odzyskania od nich należności dostawcy.

Złe transakcje na kredyt kupiecki, kiedy to dłużnik nie ma zamiaru zapłacić, to bardzo poważny problem tak w ogóle. Wiele wniosków o kredyt dla firmy podyktowanych jest utratą płynności finansowej w firmie, spowodowana właśnie złymi transakcjami sprzedaży na kredyt kupiecki. Jednak sporo przedsiębiorców jest odrzucanych przez banki i nie pozostaje im nic innego do wyboru jak tylko zgłosić się do jakiegoś parabanku po iście lichwiarską pożyczkę. Zdecydowanie bardziej opłaca się natomiast dokonanie weryfikacji przyszłego klienta pod kątem jego zadłużenia i majątku i w uzasadnionych przypadkach odmowa współpracy w formie kredytowanych dostaw, niż kredytowanie każdego nowego klienta, bo straty mogą przerosnąć zyski firmy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

09/10/2014

kategoria kredyt kupiecki

1 komentarz do 'Ostrożny kredyt kupiecki'

Subscribe to comments with RSS

  1. W biznesie odwlekanie zapłaty po upływie terminu określonego w umowie, to może nie standard ale praktyka występująca dość powszechnie. Z tytułu zwłoki w zapłacie, wierzyciel ma prawo domagać się od dłużnika odsetek za zwłokę. Jeżeli wysokość odsetek nie została określona umownie, to wierzyciel prawnie może on domagać się zapłaty odsetek ustawowych. Może jednak uzyskać wyższą, lepszą rekompensatę za nerwy i wymierne straty, gdyby bowiem uzyskał zapłatę wcześniej a więc zgodnie z umową, to mógłby te środki ponownie zainwestować. Strony mogą więc określić w umowie wyższe niż ustawowe odsetki za zwłokę, bowiem aż do wysokości odsetek maksymalnych które wyznacza czterokrotna wartość stopy lombardowego kredytu w Narodowym Banku Polskim. Odsetki maksymalne mogą dotyczyć zarówno okresu zwłoki w zapłacie faktury jak i pożyczki prywatnej. Odsetki maksymalne w przybliżeniu są dwukrotnie wyższe od odsetek ustawowych więc po pierwsze, świadomość tego może mobilizować dłużnika do szybszej spłaty a po drugie, mobilizować wierzyciela do wystawienia noty odsetkowej i dochodzenia zapłaty także odsetek, z dochodzenia których często rezygnują po otrzymaniu zapłaty należności głównej, gdy są to odsetki tylko ustawowe.

    wojakowski

    9 Lis 14 10:22

Skomentuj