Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ile pensji może zabrać komornik?

komentarze 3

Pytanie: Mam niespłacony kredyt którego ściąganiem zajął się już komornik sądowy. Otrzymałam właśnie odpis zajęcia mojego wynagrodzenia. Tak się składa że wynagrodzenie minimalne czyli najniższą krajową. Ile pensji może zając mi komornik, bo słyszałam że taka minimalna stawka jest wolna od zajęcia. Jeżeli tak, to znaczy że egzekucja będzie bezskuteczna i komornik umorzy postępowanie?

Odpowiedź: To prawda, ustawowo wynagrodzenie minimalne jest wolne od zajęcia komorniczego, czyli komornik nie będzie mógł skutecznie egzekwować długu z Pani wynagrodzenia. Prosimy jednak wziąć pod uwagę to, ze komornik może prowadzić egzekucję na wniosek wierzyciela nie tylko z wynagrodzenia ale ze wszystkich innych składników majątku dłużnika. Może np. przyjść do Pani do mieszkania i zając ruchomości. Może zając nieruchomość (o ile Pani takową posiada) albo np. samochód.

Jeżeli nie posiada Pani żadnego majątku to faktycznie komornik nie ściągnie od Pani długu i postępowanie egzekucyjne w końcu umorzy. Proszę jednak wówczas pamiętać o tym że dług nie zostaje umorzony i wierzyciel w każdej chwili może ponownie wystąpić do komornika z wnioskiem o egzekucję długu. A odsetki za zwłokę będą cały czas narastać; w przypadku kredytu zapewne są to odsetki maksymalne albo niewiele niższe. Zwłaszcza więc jeżeli jest Pani osobą młodą, to radzilibyśmy skoncentrować się nie na tym jak uniknąć egzekucji ale przeciwnie – skąd wziąć pieniądze na to aby spłacić egzekwowany kredyt, odsetki i inne koszty związane z egzekucją Może ma Pani jakieś ukryte oszczędności a jeśli nie to może ktoś z rodziny lub znajomy przynajmniej udzieli Pani pożyczki (stosunkowo korzystne pożyczki pozabankowe są tutaj). Ewentualnie pozostają do wzięcia jakieś pożyczki dla zadłużonych ale ich oprocentowanie rzeczywiste może być wyższe niż kredytu który ma Pani do spłacenia.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

07/10/2014

Komentarze do 'Ile pensji może zabrać komornik?'

Subscribe to comments with RSS

 1. To już może piąty przypadek kiedy po znajomości zwrócono się do mnie o pomoc bo rzekomo bank i sąd postąpiły bezprawnie (też prowadzędoradztwo). Za każdym razem larum podnoszony był przez tych znajomych kredytobiorców o to, że nie otrzymali informacji z sądu o toczącym się postępowaniu w sprawie wydania tytułu wykonawczego z powodu niespłaconego kredytu, tylko dowiedzieli się o tym że tytuł jest już wydany i dowiedzieli się o tym od komornika. formuję więc i potencjalnych innych zainteresowanych, że bank i sąd postąpiły zgodnie z prawem.

  Banki, gdy kredytobiorca nie spłaca kredytu, mogą wypowiedzieć umowę i wtedy wzywają kredytobiorcę aby spłacił cały kredyt. Gdy spłata nie nastąpi w terminie wyznaczonym w wezwaniu do kredytobiorcy, to bank ma prawo wystawić bankowy tytuł egzekucyjny bez informowania o tym kredytobiorcy – dłużnika. Po czym bank występuje z bankowym tytułem egzekucyjnym do sądu z wnioskiem o nadanie mu klauzuli wykonalności. Na tym etapie dłużnik bankowy też nie jest informowany o nadaniu klauzuli wykonalności i dzieje się zgodnie z prawem tak, że o wydaniu bankowego tytułu wykonawczego dowiaduje się dopiero od komornika który już wszczął przeciwko niemu egzekucję kredytu.

  Krystian

  11 Lis 14 15:25

 2. Cz to prawda ze komornik nie moze sciagac dlugu z najnizszej krajowej ?

  wojtek

  8 Gru 14 16:18

 3. Prawda.

  admin

  8 Gru 14 16:23

Skomentuj