Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja 500 złotych, dłużnik za granicą

skomentuj

Pytanie: Bardzo proszę o poradę, co mogę zrobić. W zeszłym roku pożyczyłam koleżance 500 zł, bo była w ciężkiej sytuacji majątkowej. Obiecała szybko oddać, co jednak nie nastąpiło. Upomniałam się o pieniądze, obiecała oddać najpierw za tydzień, potem za miesiąc i nadal nie oddała. W tej chwili mnie unika, nie odbiera telefonów, zmieniała miejsce zamieszkania i wyjechała za granicę. Nie znam jej dokładnego adresu, wiem tylko w jakim mieście mieszka. W kraju zostawiła męża i dwoje dzieci, którym podobno płaci alimenty. Czy w takiej sytuacji jest możliwe ściągnięcie od niej tych pożyczonych pieniędzy?

Na potwierdzenie pożyczki mam przelew z mojego konta na konto koleżanki, oraz moje maile z prośbą o oddanie i jej deklarację, że odda w jakimś tam terminie, czyli generalnie uznanie roszczenia.

Odpowiedź: Kwota jest praktycznie zbyt niska aby angażować środki w windykację zagraniczna a więc tam, gdzie mieszka ona teraz. Może Pani ewentualnie wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty na jej adres zamieszkania w Polsce a następnie wnieść pozew o zapłatę (załączając wszystkie posiadane dokumenty i dowody w sprawie) aby uzyskać tytuł wykonawczy i wnieść do komornika o egzekucję chyba tylko z ewentualnych jej rzeczy które pozostawiła w mieszkaniu w Polsce, choć jak pewnie domyśla się Pani, nikłe szanse na skuteczność takiej egzekucji. Tym niemniej, będzie Pani wtedy posiadać tytuł wykonawczy przeciwko niej i gdy kiedyś wróci do Polski, to od razu będzie Pani mogła skierować do komornika wniosek o egzekucję długu.

kategoria: windykacja

Skomentuj