Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przedawniony kredyt a komornik

skomentuj

Pytanie: Mam klopot z pozyczka zaciagnieta  w 2000 roku w banku SANTANDER CONSUMER BANK S.A.. Okres jej kredytowania wynosil 24 miesiace. Niestety nie udalo mi sie splacic calego zobowiazania. Dnia 22. 08. 2002 roku otrzymalam przed sadowe wezwanie do zaplaty dlugu w kwoie 1217,76 zl. Do dnia dzisiejszego nie otrzymalam zadnych wezwan, informacji o przekazaniu sprawy na droge sadowa orza informacji o stanie zadluzenia. Dzis, tj, 18.07.2012 odebralam wezwanie komornicze z dnia 26.06.2012 na podstawie tytulu wykonawczego z dnia 02.12.2004r, Postanowienie Sadu Rejonowego z dnia 23.02.2012, opatrzonego klauzula wykonalnosci w dniu 09.06.2005r. Nie otrzymalam do wgladu w/w dokumentow. Bardzo prosze o porade, czy w zwiazku z przedstawionymi datami wyrokow Sadu musze splacic zadlozenie. Jednoczesnie dziekuje za udzielenie odpowiedzi.

Odpowiedź: Roszczenia z tytułu kredytów przedawniają się po trzech latach. W Pani przypadku więc, bank skierował do sądu (celem nadania klauzuli wykonalności) roszczenie przedawnione. Bankowa procedura uzyskania tytułu wykonawczego tak właśnie przebiega, że dłużnik – kredytobiorca nie jest informowany o wystawieniu przez bank tytułu egzekucyjnego ani o nadaniu przez sąd klauzuli wykonalności takiemu tytułowi. Wygląda na to, że tytuł egzekucyjny i wykonawczy został wystawiony roszczeniu przedawnionemu. W takiej sytuacji ma pani możliwość skutecznego powołania się na zarzut przedawnienia – należałoby wnieśc do sądu powództwo przeciwegzekucyjne powołując się na przedawnienie.

Pytanie dodatkowe: Bardzo dziekuje za szybka odpowiedz, mam jeszcze jedno pytanie – czy komornik w tej sytuacji moze zajac mi wynagrodzenie za prace itp. Razem z zawiadomieniem o wszczeciu postepowania otrzymalam zawiadomienie o zajeciu wierzytelnosci z rachunku bankowego, Urzedu Skarbowego oraz miejsca pracy. Czy jezeli roszczenie jest przedawnione komornik ma prawo egzekwowac ode mnie jakiekolwiek pieniazki na poczet dlugu i zajac wynagrodzenie?

Komornik nie wnika w to, że roszczenie jest przedawnione, więc prowadzi egzekucję, bo musi. W powództwie przeciwegzekucyjnym może Pani domagać się zabezpieczenia roszczenia poprzez zawieszenie egzekucji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

05/10/2014

kategoria przedawnienie

Skomentuj