Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kredyt konsolidacyjny – nie tylko dla zadłużonych

skomentuj

Wśród produktów bankowych znajduje się wiele takich, które specjalizują się w pomocy finansowej jedynie określonej grupie osób. Często mylnie pojmowany jest w ten sposób również kredyt konsolidacyjny, który ma być ratunkiem dla osób zadłużonych. Nic bardziej mylnego! Kredyt konsolidacyjny (dobre oferty tegoż są tutaj) jest idealnym rozwiązaniem również dla osób, które chcą zmniejszyć koszty finansowe ponoszone obecnie, a ich sytuacja finansowa wcale nie jest zła. Możemy oszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie, zobaczmy więc, jak się do tego przygotować.

Pierwszym punktem powinno być przygotowanie listy wszystkich wierzytelności, które chcielibyśmy skonsolidować. Jeśli posiadamy na przykład dwa kredyty gotówkowe, jeden kredyt odnawialny i kartę kredytową, to koniecznie skompletujmy wszystkie dokumenty dotyczące tych właśnie umów. Ponadto warto spisać dokładne informacje dotyczące zadłużenia na dany dzień, pomoże nam to podczas rozmowy z pracownikiem banku. Często jednak i tak będziemy musieli dostarczyć dokumenty potwierdzone przez banki, a dotyczące właśnie aktualnego salda zadłużenia, tym jednak będziemy zajmować się dopiero na etapie zawierania umowy kredytu.

Dokumenty dochodowe

Kolejnym krokiem musi być oczywiście przygotowanie dokumentów dochodowych przedstawianych w banku. W grę wchodzić tu będą aktualne zaświadczenie o zarobkach i wyciągi z konta za co najmniej trzy miesiące (osoby zatrudnione na umowę o pracę, umowę zlecenia czy umowę o dzieło), ostatnia waloryzacja emerytury lub renty lub też dokumenty dochodowe dotyczące prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. W tym ostatnim przypadku często wymagane są też dokumenty o nie zaleganiu z płatnościami na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy też Urzędu Skarbowego. Na tym etapie przygotowywany jest przez pracownika banku wniosek kredytowy w którym analizowana jest możliwość pełnej konsolidacji wszystkich naszych zobowiązań, czasem również z informacją o możliwej do uzyskania dodatkowej kwocie pieniędzy.

Zawarcie umowy

Ostatnim krokiem jest oczywiście podpisanie wszystkich dokumentów. Warto dokładnie zapoznać się z proponowanymi nam warunkami – by okazały się lepsze od tych, które mieliśmy w zawartych do tej pory umowach. Z reguły różnica jest jednak dość spora, szczególnie jeśli posiadamy stabilne i wysokie dochody oraz nie mieliśmy problemów ze spłatą dotychczasowych zobowiązań.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

05/10/2014

Skomentuj