Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kredytowe długi syna

1 komentarz

Pytanie: Mój syn dwa lata temu rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej ale nic c tego nie wyszło. Narobił długów w tym zaciągnął wiele pożyczek i teraz pierwsi wierzyciele zaczynają już występować do komornika. Komornik nic od niego nie ściągnie bo nie posiada żadnego majątku, nic Czy ja z mężem odpowiadam za długi syna i komornik może ściągać je z naszych dochodów i majątku? A jeżeli nie to jak się zachować jeżeli wejdzie do domu i zajmie nasze sprzęty, słyszałam że komornicy tak robią nie patrząc czy rzecz należy do dłużnika czy nie.

Odpowiedź: Co do zasady rodzice nie odpowiadają za długi dzieci. Chyba że poręczali Państwo pożyczki syna, albo byli pożyczkodawcami solidarnymi. Tak samo w przypadku ewentualnych innych długów. Jeżeli nie, to wolni są Państwo jako rodzice od odpowiedzialności za długi syna. Jeżeli chodzi o egzekucję z ruchomości to faktycznie może mieć miejsce taka sytuacja że komornik zajmie sprzęty które nie należą do syna lecz do Państwa. Jeżeli jednak tak się stanie, to mogą Państwo wezwać wierzyciela aby wystosował do komornika wniosek o zwolnienie należących do Państwa przedmiotów. Jeżeli wierzyciel nie uczyni tego będą mogli Państwo skierować do sadu powództwo przeciwegzekucyjne domagając się aby sąd nakazał zwolnić te przedmioty spod egzekucji. Jednak proszę pamiętać o tym, że to na Państwu będzie spoczywał obowiązek wykazania że rzeczy te należą do Was a nie do dłużnika czyli Państwa syna. Proszę też pamiętać na wszelki wypadek, że powództwo przeciwegzekucyjnie trzeba wytoczyć przed upływem miesiąca począwszy od dnia w którym dowiedzieli się Państwo o zajęciu Waszych rzeczy przez komornika. Jest to termin zawity, którego przekroczenie spowoduje odrzucenie powództwa przez sąd z urzędu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

04/10/2014

kategoria zadłużenie

1 komentarz do 'Kredytowe długi syna'

Subscribe to comments with RSS

  1. jakimi pozyczkodawcami solidarnymi?
    nadto nie wiemy czy syn z rodzicami mieszka, czy nie. jak syn ma inny adres to komornik nigdzie nie wejdzie. bo rownie dobrze moglby zorganizowac losowanie na miescie i na kogo wypadnie na tego bec 🙂

    ryszard ochódzki

    4 Paź 14 23:06

Skomentuj