Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik a kredyt

skomentuj

Pytanie: Czy komornik sądowy jest uprawniony do wpisywania dłużników do Krajowego Rejestru Długów albo do innego rejestru dłużników? Chciałabym wziąć kredyt ale komornik prowadzi egzekucję mojego długu a z tego co wyczytałam w internecie to szanse na uzyskanie kredytu gdy ściga mnie komornik są małe. Nie wiem więc czy mam szanse aby bank nie dowiedział się o tym ze ściga mnie komornik i czy dostanę kredyt.

Odpowiedź: Nawet jeżeli nie ma się żadnych długów to może nie wystarczyć aby bank udzielił kredytu. Trzeba wykazać zdolność kredytową, ta jest sprawdzana indywidualnie przez bank. To tak na marginesie. Co do komornika natomiast, to nie jest on uprawniony do dopisywania dłużników ani do Biura Informacji Kredytowej (BIK) ani do Biura Informacji Gospodarczej czyli BIG (np. właśnie Krajowy Rejestr Długów). Jeżeli jednak Pani dług jest z tytułu kredytu albo pożyczki bankowej, wówczas każdy bank będzie o tym długu wiedział, po sprawdzeniu Pani danych w BIK. Zakładamy jednak że Pani dług nie jest zobowiązaniem w stosunku do banku. Jeżeli jest to dług wynikający z prowadzenia przez Panią działalności gospodarczej to do KRD albo innego BIG-u mógł wpisać Panią wierzyciel, podobnie w przypadku jeśli jest to dług konsumencki np. natomiast tytułu kary za brak biletu. Pod warunkiem że wierzyciel ma podpisaną umowę z BIG, czyli że jest abonentem tej instytucji. Jeżeli natomiast Pani dług jest wobec osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej, wówczas (póki co, na dzień dzisiejszy) tacy prywatni wierzyciele nie mają możliwości dopisywania dłużników do BIK. Komornik sadowy natomiast wysyła dane do sadu w celu umieszczenia dłużnika w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych ale to dopiero po umorzeniu postępowania egzekucyjnego z powodu bezskuteczności.

Może być więc tak, ze w żadnym rejestrze, w żadnej bazie dłużników nie figuruje Pani. W takiej sytuacji bank może nie dowiedzieć się o Pani zadłużeniu, ale może okazać się przeciwnie. Jeżeli jest Pani zatrudniona na umowę o pracę i zechce wziąć kredyt, do bank zapewne zażąda od Pani zaświadczenia o zarobkach. Jeżeli komornik zajął Pani pensję w zakładzie pracy, to w stosownym zaświadczeniu od pracodawcy zapewne będzie stosowna informacja i bank dowie się o tym, ze komornik prowadzi przeciwko Pani egzekucję. Jeżeli prowadzi Pani działalność gospodarczą i komornik zajął Pani rachunek firmowy, to bank może o tym nie wiedzieć, o ile będzie Pani starać się o kredyt w innym banku niż ten w którym ma Pani to konto zajęte przez komornika. Być może jednak Pani dług to zobowiązanie publicznoprawne czyli z tytułu podatków albo zaległości wobec ZUS. Bank może od pani zażądać oświadczenia, że nie ma Pani tego rodzaju zaległości. Nie możemy wykluczyć i tego, ze bank dowie się o Pani długu z jakiegoś innego źródła.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 5 Ocena średnia: 4.4]

04/10/2014

kategoria kredyty

Skomentuj