Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pożyczki gotówkowe

komentarzy 6

O bankowych pożyczkach gotówkowych nie rozpisuję się tutaj, gdyż chyba nie ma takiej potrzeby. Jak i o tym, że wiele osób pożyczki w banku nie otrzyma gdyż nie posiada zdolności kredytowej. Albo nie mają stałych dochodów, albo mają już zaciągnięte kredyty i pożyczki (w innych bankach) albo figurują jako dłużnicy z przeterminowanymi zobowiązaniami w BIK tudzież w innych rejestrach długów jak zwłaszcza Krajowy Rejestr Długów. Często wszystkie wspomniane negatywne czynniki występują łącznie w przypadku danej osoby.

Znaczenie prywatnych (ale takich nie z firm pożyczkowych) pożyczek wzrasta szczególnie odkąd pojawiły się w Polsce portale internetowe oferujące pożyczki prywatne czyli tzw. pożyczki między ludźmi. Pod pojęciem pożyczek prywatnych rozumiem (rozumiemy) pożyczki udzielane nie przez banki ani nie przez parabanki, ale przez podmioty nie prowadzące działalności gospodarczej w zakresie udzielania kredytów i pożyczek. Przyjrzyjmy się bliżej tym tzw. portalom społecznościowym wzmiankowanym wyżej we wstępie. Zrzeszają się na nich pożyczkodawcy publikujący swe oferty pożyczkowe oraz pożyczkobiorcy ogłaszający swe zapotrzebowanie co do kwoty przede wszystkim i okresu na jaki chcieliby otrzymać pożyczkę. Dla tych pierwszych inwestycja w udzielenie pożyczki jest najczęściej znacznie zyskowna niż jakakolwiek lokata terminowa w banku, bowiem maksymalne odsetki jakie można zawrzeć w umowie pożyczki to czterokrotność aktualnej stopy kredytu Lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Z kolei dla wielu pożyczkobiorców portal społecznościowy to jedyna szansa na otrzymanie pożyczki w ogóle albo przynajmniej pożyczki z niewygórowanym oprocentowaniem rzeczywistym.

W parabankach czyli pozabankowych prywatnych firmach pożyczkowych taniej pożyczki raczej nie otrzymamy. Co prawda pożyczka społecznościowa też nie jest bezwzględnie tania jeśli umowne jej oprocentowanie jest wspomnianym wcześniej oprocentowaniem maksymalnym, jednak jest zdecydowanie tańsza niż pożyczka z parabanku reklamowana np. jako pożyczka bez BIK albo kredyt dla zadłużonych. Oprocentowanie rzeczywiste takich produktów pożyczkowych może 2-3 razy przekraczać wysokość odsetek maksymalnych. Jest to niestety prawnie dopuszczalne ponieważ oprócz maksymalnych odsetek nominalnych, firmy te doliczają także innego rodzaju opłaty windujące całkowity koszt pożyczki. Jeżeli więc nie możemy liczyć na pożyczkę w banku bo zwłaszcza figurujemy w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) a pożyczka jest nam niezbędna, to spróbujmy najpierw szczęścia na owych wzmiankowanych na wstępie portalach społecznościowych.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

03/10/2014

Komentarze do 'Pożyczki gotówkowe'

Subscribe to comments with RSS

 1. Wśród ciekawych i atrakcyjnych z punktu widzenia klienta nietypowych ofert kredytowych są takie, przy których nie trzeba przedstawiać zaświadczenia od pracodawcy, a wystarczy samo oświadczenie kredytobiorcy o wysokości osiąganych przez niego dochodów (opcja proponowana zwłaszcza klientom, którzy w danym banku mają rachunek osobisty, na podstawie którego bank wylicza zdolność kredytową), możliwość wyliczeni okresu kredytowania na podstawie nie wieku, lecz osoby z wyższym dochodem (atrakcyjne zwłaszcza przy kredytach branych wspólnie przez kilka osób), możliwość odroczenia spłaty pierwszej raty nawet o kilka miesięcy lub przerwania regularnych spłat w trakcie spłacania rat kredytowych (tak zwane wakacje kredytowe). Warto zapoznać się również z rozmaitymi ofertami promocyjnymi, związanymi z obniżeniem oprocentowania na pewien okres albo rezygnacją przez bank z marży.

  Adaś

  4 Lis 14 21:38

 2. Potrzebujesz pieniędzy na wczoraj? W takich sytuacjach nie mamy zbyt wiele czasu na podjęcie decyzji, nie mówiąc już o zastanowieniu się, niemniej jednak jeżeli zdecydujemy się na którąś z opcji zbyt szybko i zbyt pochopnie, możemy popełnić błąd, który będzie się za nami ciągnął latami. Jak go wobec tego uniknąć?

  Szybkie porównywanie ofert, jakie dają nam banki, to bardzo ważna umiejętność. Dziś rynek finansowy jest na tyle sztywny, że dowolny kredyt niewiele różni się od najgorszego i najlepszego ze wszystkich, ale w każdej chwili możemy znaleźć niejedną ciekawą promocję, szczególnie jeśli interesuje nas kredyt lub pożyczka przez internet. Jakkolwiek patrzeć, biorąc kredyt w sieci możemy zaoszczędzić bardzo dużo.

  Aby porównać pożyczki musimy wobec tego skupić się przede wszystkim na oprocentowaniu, ale stosunkowo ważną rolę gra także możliwość załatwienia formalności szybko i wygodnie, bo to również jeden z tych elementów, które grają bardzo ważną rolę i mają zasadniczy wpływ na to, ile czasu trwa przyznanie gotówki.

  karateka

  9 Lis 14 07:32

 3. Pożyczki prywatne to nie tylko te społecznościowe, rozkładane na wielu pożyczkodawców. Okazjonalnie udzielają pożyczek znajomi znajomym, krewni krewnym. I tutaj też chciałbym przestrzec pożyczkodawców. W wielu takich przypadkach bowiem nie dbają oni zbytnio o formalności, wstydząc się, że to niby nie wypada tak wobec kolego i krewnego, prosić go o umowę pożyczki n a piśmie albo o zabezpieczenie i że nie wypada dopytywać się o zaświadczenie o dochodach, wyciąg z Biura Informacji Kredytowej, z Krajowego rejestru Długów. Cóż, może i niezręczna kwestia faktycznie ale gdybyście wiedzieli ile takich pożyczek jest nieodzyskanych, i to nawet przez komorników nieodzyskanych. Potwierdzam, bo coś o tym wiem i to bynajmniej nie z jednego przypadku – gdy w grę zaczynają wchodzić pieniądze, tam przyjaźń i pokrewieństwo idą na plan dalszy albo i wykorzystywane są przeciwko pożyczkodawcy albo tym bardziej zamieniają się we wrogość. Pamiętajcie moje słowa.

  mental

  22 Lis 14 06:16

 4. Osoby prywatne często dają się namówić na udzielenie pożyczki bez sprawdzenia wypłacalności pożyczkobiorcy i bez zabezpieczenia pożyczki. Dlatego komornicze egzekucje takich należności są często nieskuteczne. Niektórzy wtedy oddają sprawę do firmy windykacyjnej. Czasem taka firma sprawi się a czasem nie. Proponuję też jakiś internetowy rejestr długów, bo umieszczenie wpisu o dłużniku i długu na sprzedaż, w wielu przypadkach w końcu mobilizuje dłużnika do zapłaty. Może też zgłosić się ktoś zainteresowany nabyciem takiej wierzytelności; tego typu internetowe rejestry długów do de facto giełdy wierzytelności. Rośnie skuteczność tego typu instrumentów w windykacji, bo wyszukiwarki internetowe są coraz chętniej wykorzystywanym źródłem informacji. Dłużnik jest więc jak na widelcu, może wpis o nim zobaczyć wiele osób, taki wpis więc może być bardzo szkodliwy – uciążliwy dla niego.

  Jeremi

  4 Gru 14 03:57

 5. Jakie dokumenty są do pożyczki potrzebne?

  Balbina

  29 Gru 14 22:16

 6. Jeżeli ktoś chce wziąć pożyczkę w banku, to na pewno bank zażąda albo zaświadczenia o dochodach albo oświadczenia o dochodach czyli w tym drugim przypadku historii transakcji na koncie bankowym. Bank we własnym zakresie sprawdzi czy klient zalega w BIK tudzież w innych rejestrach (długów). Jeżeli natomiast chodzi o zaciągnięcie jakiejś pozabankowej chwilówki online których oferty mamy na tej stronie wyżej, to dosłownie żadnych dokumentów nie potrzeba. Są to pożyczki bez zaświadczeń. Bez zaświadczeń obejdzie się też często w przypadku pożyczki Provident.

  admin

  29 Gru 14 22:21

Skomentuj