Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy warto korzystać z karty kredytowej

1 komentarz

Tak, korzystanie z karty kredytowej opłaca się pod warunkiem, że debet spłacasz w terminie. Nie chodzi mi tylko o to, że opłacalne jest kredytowanie się w ramach okresu bezodsetkowego, chociaż to też jak najbardziej czyni kartę kredytową opłacalną. Poza tym jednak nawet odsetki po upływie okresu bezodsetkowego nie są wyższe niż oprocentowanie rzeczywiste przeciętnego kredytu gotówkowego a z pewnością niższe jak koszt jakiejś pozabankowej pożyczki. Karta kredytowa więc może być taką rezerwą gotówki na awaryjne sytuacje pod takim jednak warunkiem, że jej posiadacz potrafi się z nią obchodzić i „szanować” ją – nie wydawać pieniędzy w ramach dostępnego debetu nieodpowiedzialnie i na byle co. Jest jednak i inny aspekt posiadania karty kredytowej, aspekt negatywny w przypadku gdy ktoś stara się o kredyt, bo karta kredytowa obniża zdolność kredytowa gdyż jest traktowana przez bank dokonujący oceny zdolności kredytowej jak zaciągnięty kredyt gotówkowy. Problem można jednak szybko zlikwidować, wystarczy wypowiedzieć umowę o kartę kredytową.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4]

03/10/2014

kategoria karty kredytowe

1 komentarz do 'Czy warto korzystać z karty kredytowej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Wybierasz się za granicę i zastanawiasz się czy lepiej zakupić odpowiednią ilość waluty kraju docelowego jeszcze przed wyjazdem czy może lepiej skorzystać na miejscu z twoich kart płatniczych i kredytowych? Musisz być świadomy faktu, że banki pobierają prowizje za przewalutowanie i często mają niekorzystne kursy walutowe. Do tego przy wypłacie gotówki pobierane są dodatkowe opłaty.

    Sprawdź w swoim banku jakie koszty są naliczane przy korzystaniu za granicą z twojej karty płatniczej. Co do karty kredytowej, jeśli już chcesz z niej korzystać, płać nią za towary i usługi, raczej nie wypłacaj gotówki, bo przy tego typu karcie opłaty są bardzo wysokie. Być może najkorzystniejsze okaże się zakupienie odpowiedniej kwoty przed wyjazdem w kantorze wymiany walut. Nawet jeśli przywieziesz część pieniędzy z powrotem, możesz je odsprzedać w kantorze i wcale nie stracić w porównaniu z kosztami przewalutowania i wypłaty w bankomatach za granicą. Nie rezygnuj jednak z zabrania ze sobą kart bankowych, mogą się przydać w sytuacjach awaryjnych.

    orlik

    3 Lis 14 09:23

Skomentuj