Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zdążyć ze spłatą przed egzekucją kredytu

skomentuj

Pytanie: Znalazłam się przejściowo w trudnej sytuacji finansowej, straciłam płynność i spłacam tylko niewielkie kwoty na rzecz zaciągniętych kredytów. Wszędzie wystosowałam pisma o mojej sytuacji prosząc o danie mi dwóch miesięcy czasu bo sprzedaję działkę budowlaną i spłacę wszystkie zobowiązania w całości. Ale niektórzy nie chcą słuchać moich zapewnień i straszą mnie komornikiem. Czy faktycznie można tego uniknąć jak już w listopadzie będę miała pieniądze i wszystko spłacę?

Odpowiedź: Jeżeli chodzi o kredyty bankowe to bank wystawia bankowy tytuł egzekucyjny któremu sąd nadaje następnie klauzulę wykonalności a kredytobiorca – dłużnik nie jest o tym informowany z urzędu (i w banku jak zechcą, tez nie muszą o tym informować dłużnika). Bank po otrzymaniu tytułu z klauzulą a wykonalności może wnieść do komornika o egzekucję. Dlatego w przypadku kredytu bankowego dłużnik może zostać zaskoczony wszczęciem postępowania egzekucyjnego przez komornika. Jednakże skoro już w listopadzie (czyli w przyszłym miesiącu) będzie Pani mieć pieniądze ze sprzedaży działki to naszym zdaniem nawet jeśli postępowanie egzekucyjne zostanie wszczęte przez komornika choćby jutro, to raczej nie dojdzie do licytacji w przypadku zajęcia Pani ruchomości, gdyż za mało jest na to czasu (licytację trzeba ogłosić z pewnym wyprzedzeniem). A jeśli chodzi o nieruchomości to przeprowadzenie egzekucji w tak krótkim okresie jest wykluczone. Jednakże wraz z wszczęciem postępowania egzekucyjnego (jeżeli zostanie wszczęte przed dobrowolną spłatą długu przez Panią) automatycznie dojdą Pani dodatkowe koszty związane z egzekucją a mianowicie opłata stosunkowa dla komornika w wysokości 15% od wartości egzekwowanego roszczenia. Ponadto, jeśli komornik zajmie działkę o której Pani pisze, to już nie będzie Pani mogła jej sprzedać. Nie wiemy, na jakim etapie jest postępowanie windykacyjne w przypadku jeśli są to kredyty bankowe; czy banki już wystawiły tytuły egzekucyjne, czy już zostały złożone w sądach w celu nadania im klauzul wykonalności, czy może banki już otrzymały tytuły wykonawcze przeciwko Pani, czy jeszcze nie… Jeżeli natomiast ma Pani do spłaty kredyty zaciągnięte w SKOK albo kredyty pozabankowe (czyli pożyczki z firm pożyczkowych które nie są bankami) to należy zwrócić uwagę na to, że podmioty te nie są uprawnione do wystawiania tytułów egzekucyjnych (jak robią to banki) i procedura uzyskiwania tytułu wykonawczego jest inna niż w przypadku kredytów bankowych. Podmioty te (SKOK-i, firmy pozabankowe), aby uzyskać tytuł wykonawczy, muszą skierować do sądu pozew o zapłatę pożyczki i sąd wyda nakaz zapłaty którego odpis otrzyma Pani jako pozwana (chyba że przekaże sprawę do postępowania zwykłego). Jeżeli w ciągu 14 dni nie wniesie Pani sprzeciwu od wydanego nakazu zapłaty, wówczas nakaz zapłaty uprawomocni się i stanie się tym samym tytułem wykonawczym. Jeżeli więc do tej pory nie otrzymała pani nakazu zapłaty to jest mało prawdopodobne aby pożyczkodawcy otrzymali tytuły wykonawcze jeszcze w listopadzie. (W przypadku skierowania sprawy do postępowania zwykłego uzyskanie tytułu wykonawczego zajmie o wiele więcej czasu).

Pytanie dodatkowe: Bardzo dziękuję za pomoc. Straszy mnie właśnie firma pożyczkowa natomiast w banku mam karty kredytowe które spłacam ale nie wystarczające kwoty – tutaj jest firma windykacyjna z którą koresponduję i rozmawiam telefonicznie prosząc o prolongatę długu. Dają mi jednak bardzo krótkie terminy natomiast co tydzień sprawa zaczyna się od nowa mimo moich zapewnień, że wypłatę otrzymuję tylko raz w miesiącu. Czy można jednak zająć działkę skoro już mam podpisaną umowę przedwstępną sprzedaży? Czekam tylko na pismo z urzędu miejskiego i finalizuję sprzedaż. W takiej sytuacji, jak piszecie, to wydaje mi się, że jednak szybciej ją sprzedam i spłacę długi.

Porada: Komornik może zająć działkę pomimo tego że została zawarta umowa przedwstępna sprzedaży. Prawdopodobnie jednak komornik nie wie że ma Pani działkę i która to jest, więc zanim sprawdzi w Wydziale Geodezji, to zapewne zdąży ją Pani sprzedać do tego czasu i spłacić kredyty.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

02/10/2014

kategoria zadłużenie

Skomentuj