Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja z nieruchomości latami trwa

komentarze 4

Zabezpieczenie hipoteczne wierzytelności czyli zabezpieczenie na nieruchomości dłużnika. Uznawane jest za solidne i pewne zabezpieczenie na wypadek niespłacenia należności w umownym terminie. Wierzyciel hipoteczny korzysta z pierwszeństwa zaspokajania przed innymi wierzycielami. Jeżeli tacy się pojawią.

Problem jednakże w tym, że od momentu zajęcia przez komornika nieruchomości do wyznaczenia licytacji mija nieraz nawet kilka lat. Tak bywa wtedy, gdy dłużnik wniesie skargę na czynności komornika nie zgadzając się z wycena nieruchomości. A gdy wreszcie odbywa się licytacja to często okazuje się że nikt nie chce nieruchomości kupić, nawet na drugiej licytacji kiedy to cena wywoławcza wynosi jedynie dwie trzecie wartości szacunkowej. Czy mimo tego cena była za wysoka, czy może ogłoszenie licytacji było niewystarczające, czy może fakt że nieruchomość jest zamieszkała spowodowało niepojawienie się licytantów? Wszystko możliwe. A po drugiej licytacji, jeżeli jako wierzyciel nie przejmiesz nieruchomości na własność, to kolejna egzekucja z nieruchomości może odbyć się dopiero za rok. Zabezpieczenie hipoteczne więc to pewne zabezpieczenie ale i pewne długie oczekiwanie na pieniądze z egzekucji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 17 Ocena średnia: 4.4]

02/10/2014

Komentarze do 'Egzekucja z nieruchomości latami trwa'

Subscribe to comments with RSS

 1. Witam, mam problem i proszę w miarę możliwości o pomoc: dostanę za ok 2-3tygodnie operat i oszacowanie od komornika nieruchomości, która ma być zalicytowama. Musze grać a zwłokę, bo spłacam dług, ale potrzebuję jeszcze z 6miesiecy.Jak przeciągnąć termin licytacji rozmawiałam dzisiaj z kominkiem i powinna być na koniec października. Wiem, że złożę skargę na oszacowanie, ale co dalej? Jak można przeciągnąć sprawę jak najdłużej?

  Samanta

  17 Cze 17 16:03

 2. Skarga na opis i oszacowanie powinna wystarczyć na zyskanie tyle czasu. Jeżeli skargi sąd nie uwzględni, to złożyć może Pani zażalenie do sądu wyższej instancji i rozpatrzenie zażalenia też potrwa. Później komornik też nie wyznaczy terminu licytacji na za tydzień tylko może za dwa miesiące.

  admin

  17 Cze 17 16:56

 3. Witam, jeszcze mam pytanie :czy Pan może napisać takie pismo za mnie – skarga na operat i oszacowanie? Jak tak, to jaki koszt i jakie dokumenty przesłać?

  Samanta

  19 Cze 17 16:13

 4. Ja tym się nie zajmuje, ale ma Pani poniżej odnośniki:

  http://pamietnikwindykatora.pl/2015/12/28/czesciowo-uwzgledniona-skarga-dluznika-na-opis-i-oszacowanie-nieruchomosci/

  http://pamietnikwindykatora.pl/2012/11/30/skarga-na-opis-i-oszacowanie-nieruchomosci/

  http://pamietnikwindykatora.pl/2014/09/18/oszacowanie-nieruchomosci-do-licytacji-skarga-i-zazalenie-dluznika-przyklad/

  Jeżeli chodzi Pani w zasadzie tylko o to aby przedłużyć postępowanie, to można wpisać byle co (posiłkując się tym co wyżej wskazałem). Co by Pani nie wpisała, to i tak muszą to rozpatrzyć.

  Dodatkowo przedłuży Pani wnosząc skargę nieopłaconą. Sąd wezwanie do uiszczenia opłaty a Pani wtedy może wystąpić o zwolnienie z opłaty i też Pani zyska na czasie zanim sąd rozpatrzy Pani wniosek o zwolnienie z opłaty.

  admin

  19 Cze 17 16:49

Skomentuj