Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Bank czy parabank?

1 komentarz

Tytułowe, raczej enigmatyczne pytanie chyba często zadawane jest wyszukiwarkom. Co mają na myśli tak pytający, co ma na myśli większość z nich?

Jach chodzi o zainwestowanie pieniędzy, to raczej (powiedzmy ze z dwojga złego, polecamy banki a nie parabanki. Już niejedna afera była z udziałem parabanku. Kokosów na lokacie bankowej nie zarobimy, ledwo może inflację oprocentowanie dogodni, ale pieniądze w banku pewne bo przez bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantowane.

Prawdopodobnie jednak najwięcej pytających zadaje tytułowe pytanie „Bank czy parabank” chcąc dowiedzieć, się czy lepiej kredyt, pożyczkę wziąć w banku czy w parabanku. Generalnie jest tak, ze bankowe kredyty są znacznie niżej oprocentowane (mowa o oprocentowaniu rzeczywistym) niż pożyczki oferowane przez parabanki czyli przez pozabankowe firmy pożyczkowe. A jest tak dlatego, że banki mają wysokie wymagania wobec pożyczkobiorców jak chodzi o zarobki 9obowiązkowo bez zajęcia komorniczego) oraz jak chodzi o historię kredytową wpisaną w BIK. Wiele parabanków natomiast nie ma takich wymagań jak banki, oferują pożyczki bez BIK, z komornikiem i dla bezrobotnych nawet ale w związku z tym, że większe jest ryzyko nieodzyskania pożyczek od takich mniej pewnych pożyczkobiorców, że stosunkowo wysoki jest odsetek nieodzyskanych pożyczek parabankowych, przeto właśnie narzucają wyższe oprocentowanie rzeczywiste.

Generalnie zatem, jeżeli masz zdolność kredytową na poziomie akceptowalnym przez banki, bierz pożyczkę w banku a nie w parabanku. No, chyba że potrzebujesz powiedzmy, że nie więcej niż jeden tysiąc złotych na nie dłużej niż na miesiąc, to wtedy bierz chwilówkę w parabanku zwłaszcza, że niektóre z nich mają promocje dla nowych klientów i nawet zerowe oprocentowanie rzeczywiste takiej pierwszej pożyczki.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

02/10/2014

kategoria banki,parabanki

1 komentarz do 'Bank czy parabank?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Na wielu stronach internetowych przeczytałem, że parabanki (w odróżnieniu od banków) nie mają prawa (nie mają licencji) na przyjmowanie depozytów. Nie staram się zweryfikować takiej tezy, zakładam że tak istotnie jest skoro napisało tak wiele portali. A w jakim celu przyjmują depozyty banki? Oczywiście po to, aby mieć pieniądze na udzielanie kredytów oraz pożyczek gotówkowych..
    A czy pozabankowe firmy, w tym firmy pożyczkowe, nie mają prawa pozyskiwać zewnętrznych źródeł finansowania? Oczywiście że mają prawo; firma może zaciągnąć na przykład kredyt firmowy w banku ale też przecież może skorzystać z prywatnej pożyczki… Otóż to a owe bankowe depozyty to przecież tak naprawdę pożyczki jakie banki zaciągają między innymi (w większości) od prywatnych osób. Parabank tez może skorzystać z prywatnej pożyczki na finansowanie swej działalności gospodarczej czyli na udzielanie pożyczek. Wystarczy zatem, że inwestycje prywatnych osób (i firm) w parabankach będą nazywane pożyczkami a nie depozytami i już nikt nie może zakwestionować ich legalności. Określenie depozyt brzmi jednak chyba pewniej niż pożyczka i dlatego parabanki mogą preferować operowanie tym pierwszym określeniem. W rzeczywistości jednak każdy człowiek inwestujący w finansowanie parabanku powinien wiedzieć, że takie parabankowe inwestycje nie są objęte gwarancją, w przeciwieństwie do depozytów bankowych.

    Viktor

    7 Lis 14 12:02

Skomentuj