Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Ukrywanie majątku przed komornikiem

8 komentarzy

Pytanie: Chciałabym zainwestować część moich oszczędności w udzielanie prywatnych pożyczek. Jednak z tego co dowiedziałam się to większość komorniczych egzekucji jest nieskutecznych ponieważ dłużnicy ukrywają majątek przed komornikiem. O co konkretniej chodzi z tym ukrywaniem majątku, na czym to polega i czy nie ma wówczas sposobu aby taki ukryty majątek odnaleźć aby komornik mógł ściągnąć należne wierzycielowi pieniądze?

Odpowiedź: Zanim odpowiemy wprost na Pani pytanie, to jednak wskazówka. Mianowicie, udzielając pożyczki najlepiej zadbać o to aby dłużnik ustanowił jakieś zabezpieczenie dla Pani czyli np. zastaw na rzeczy ruchomej albo hipoteka.

Natomiast komornicze egzekucje bywają nieskuteczne nie tylko dlatego że dłużnik ukrywa majątek przed komornikiem ale i dlatego że po prostu majątku nie posiada a wierzyciel zanim np. udzielił mu pożyczki nie sprawdził stanu majątkowego pożyczkobiorcy – dłużnika.

Ukrywanie majątku natomiast może przybierać różne formy. Przykładowo, dłużnik zwłaszcza będący przedsiębiorcą, w obliczu postępowania egzekucyjnego może zmienić swoje konto firmowe na konto w innym banku a z dotychczasowego wycofać środki aby komornik nie zajął ich. Może też np. poruszać się samochodem będącym formalnie nie jego własnością ale np. własnością jego żony i to nic, że on jej ten samochód kupił; komornik nie może zlicytować samochodu który formalnie jest własnością osoby trzeciej w tym także żony dłużnika. Może też mieć samochód w leasingu i taki samochód też jest poza egzekucją. Zresztą, może mieć i na siebie samochód (informacja w CEPiK: https://pamietnikwindykatora.pl/jak-komornik-sprawdza-czy-dluznik-posiada-pojazd/) ale nie u siebie pod domem tylko nie wiadomo gdzie, żeby komornik nie mógł pojazdu zająć. W takim przypadku komornik może w ramach złożenia przez dłużnika wykazu majątku wezwać go do wskazania miejsca w którym pojazd się znajduje natomiast z egzekwowaniem przez komorników owego obowiązku złożenia wykazu majątku bywa różnie.

Nieraz bywa też i tak, że dłużnik w miejscu zamieszkania nie posiada żadnej nieruchomości, ale już np. w innym powiecie, w innym województwie może mieć nieruchomość dla której nie jest urządzona księga wieczysta. Jeżeli wierzyciel ani komornik nie wie w którym powiecie czy województwie takie nieruchomości dłużnik posiada, to ustalenie gdzie, jest zazwyczaj praktycznie niemożliwe. Ukrywanie majątku (dochodów) to np. także praca na czarno, albo prowadzenie firmy na podstawioną osobę.

Przeczytaj też: Dłużnik otrzymał w spadku udział w nieruchomości bez księgi wieczystej, w innej miejscowości

Można poszukiwać domniemanego ukrytego majątku dłużnika z pomocą np. wywiadowni gospodarczej albo zlecić to komornikowi ale podejrzewam, że w większości przypadków efekty poszukiwań będą mizerne lub żadne. Wywiadownia może i ustali, że na przykład firma prowadzona formalnie przez kolegę dłużnika nieformalnie jest własnością dłużnika ale co z tego? Formalnie jest własnością osoby trzeciej i komornik nie ma prawa prowadzić egzekucji z konta bankowego formalnego właściciela jako osoby trzeciej ani z innych składników jego – firmy majątku.

Przeczytaj też: Komornik a konto bankowe osoby trzeciej

Ukrywanie majątku przed komornikiem w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu jest zgodnie z art. 300 § 2 kk przestępstwem za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jednak nie zawsze ukrywanie to karalne ukrywanie 😉 w mojej ocenie przynajmniej. Wspomniałem wcześniej o zmianie konta bankowego, chodzi mi o sytuacje w której komornik już poszukał kont poprzez OGNIVO, znalazł i zajął. Ponowne poszukiwanie prawdopodobnie już nie nastąpi albo może nie wcześniej jak za 5-6 miesięcy. Dłużnik według mnie ma prawo założyć nowe konto. Korzystne konta osobiste są tutaj a firmowe tutaj.

Przeczytaj też: Zapytanie do OGNIVO – koszt

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

7 listopada, 2020

Komentarze do 'Ukrywanie majątku przed komornikiem'

Subscribe to comments with RSS

  1. W przeciągu kilku tygodni mój wierzyciel chyba otrzyma z sądu prawomocny wyrok. Ani myślę płacić, wyrok jest niesprawiedliwy. Kwota jest ogromna i też dlatego mam zamiar nie dopuścić do ściągnięcia „długu” przez komornika. Z pracy już się zwolniłem i przyjął mnie na czarno na budowie mój dobry kolega. Zarabiam prawie dwa razy tyle co w poprzedniej pracy, to taka ciekawostka ale nie ważne.
    Nie chce Panu zawracać głowy szczegółami, streszczę się co do sedna problemu. Interesuje mnie, czy komornik po przyjęciu sprawy od razu szuka kont bankowych dłużnika czy najpierw innych sposobów egzekucji próbuje? I jeszcze jeden problem. Wiem, że komornicy mają do dyspozycji coś co nazywa się Ognivo i szybko przez internet dowiadują się w bankach, czy dłużnik ma w którymś konto. Interesuje mnie to, czy komornicy rezerwują sobie w Ognivo informacje od banków na przyszłość to znaczy, że bank odpowiada że dłużnik konta nie ma, ale przykładowo gdy za miesiąc otworzy, to bank automatycznie wyśle komornikowi powiadomienie o tym?

    Anonim

    30 sty 21 o 20:39

  2. Jak chodzi o pierwsze Pana pytanie, do należy zauważyć, że komornicy uwielbiają zajmowanie gotówki (bardziej niż zajmowanie ruchomości i nieruchomości i robotę związaną z ich upłynnianiem) poprzez egzekucję z wynagrodzenia, z nadpłaty podatku w urzędzie skarbowym i właśnie z rachunków bankowych. Dlatego jeżeli nie wszyscy, to zapewne przytłaczająca większość komorników już na samym początku postępowania egzekucyjnego zajmuje rachunek bankowy dłużnika a jeśli takowego nie zna, to właśnie rozsyła zapytania do banków poprzez system OGNIVO.

    Jak chodzi o drugie Pana pytanie, to jeżeli komornik będzie chciał dowiedzieć się w przyszłości, czy dłużnik otworzył konto w banku który komornik już pytał poprzez OGNIVO (albo nie pytał, to samo), to będzie musiał ponownie o to zapytać tenże bank. Komornicy nie „rezerwują” sobie w bankach informacji automatycznych w takim zakresie o który Pan pyta. Jeśli natomiast ciekaw jest Pan też tego, czy komornicy takowe zapytania ponawiają poprzez OGNIVO, to czynią to rzadko a jeśli już to raczej w postępowaniach egzekucyjnych które prowadzą latami. Zazwyczaj jednak, jeśli w ciągu kilku miesięcy od wszczęcia postępowania egzekucyjnego komornik nie ściągnie żadnej kwoty i nie zajmie żadnego składniku majątku dłużnika, to postępowanie umarza.

    admin

    30 sty 21 o 21:16

  3. Dłużnik często majątek swój ukrywa, nieraz inwestuje choćby w innym województwie i nagle doznaje osłupienia po tym, jak dobra wywiadownia takowy namierzy, nieraz po mozolnych poszukiwaniach, nieformalnym rozpytywaniu się, śledzeniu dłużnika i zastosowaniu innych technik operacyjnych, których wywiadownia nie ujawni.

    Anonim

    4 cze 21 o 05:15

  4. Wywiadownie, detektywni nie nie namierzą, zwykle a jeżeli nawet, to coś co oficjalnie należy nie do dłużnika tylko do podstawionej przez niego osoby. Z czegoś takiego komornik egzekucji nie może przeprowadzić.

    helak

    11 wrz 21 o 15:58

  5. Mogą znaleźć mieszkanie w bloku które nie posiada księgi wieczystej albo w ogóle nieruchomość bez księgi wieczystej której taki dłużnik jest i oficjalnie właścicielem.

    admin

    11 wrz 21 o 19:20

  6. Witam z pytaniem. Czy ja muszę komornika wpuścić do mieszkania to znaczy czy niewpuszczenie go oznacza przestępstwo ukrywania majątku, udaremniania postępowania egzekucyjnego?

    Pasek

    23 paź 21 o 15:29

  7. Chodzi o to czy takie dłużnika zachowanie można przyporządkować do poniższych przepisów.

    Art. 300 KK

    § 2. Kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem, bądź usuwa znaki zajęcia,
    podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

    Pasek

    23 paź 21 o 15:31

  8. A tak w ogóle to powinieneś liczyć się z tym, że jak Twoją sprawę dostanie w łapy jakaś firma windykacyjna to nie uratuje Cię brak (oficjalnie) własnego majątku. Nie każda firma windykacyjna ogranicza się tylko do uzyskania tytułu wykonawczego i złożenia wniosku egzekucyjnego do komornika zdając się tylko na ustalenia których dokona komornik we własnym zakresie.

    Indian

    10 gru 21 o 14:03

Skomentuj