Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy kredyt konsolidacyjny jest tańszy?

1 komentarz

Pytanie: Mam zaciągnięte w bankach kilka kredytów które jeszcze terminowo spłacam, ale idzie mi to coraz trudniej. Obawiam się, że niedługo pojawią się zaległości w spłacie tych kredytów. Poczytaliśmy o kredytach konsolidacyjnych, znajoma też radzi mi wziąć taki kredyt gdyż też ma i chwali sobie. Posiadamy dom i moglibyśmy wziąć kredyt konsolidacyjny pod hipotekę. Nurtuje mnie jednak jedna kwestia a konkretnie jak to możliwe że kredyt konsolidacyjny jest tańszy od tych wszystkich innych kredytów które zostają w ten kredyt skonsolidowane? Przecież banki w których mam aktualnie kredyty nie pójdą na ustępstwo wobec banku w którym wezmę kredyt konsolidacyjny i przecież nie obniżą kwot, kosztów które ten bank będzie zamiast mnie spłacał regulując te kredytu. Jakim więc cudem kredyt konsolidacyjny może być tańszy od tych poprzednich kredytów?

Odpowiedź: Kredyt konsolidacyjny nie będzie tańszy, będzie droższy. Oczywiście ma Pani rację, banki nie po to udzielają kredytów konsolidacyjnych aby dokładać do interesu. Natomiast rzeczywiście, z niektórych reklam i opisów ofert kredytów konsolidacyjnych niedoświadczony kredytobiorca może odnieść wrażenie, ze kredyt konsolidacyjny jest tańszy od kredytów które kredytobiorca konsoliduje. Dzięki konsolidacji kredytów kredytobiorca płaci niższe raty, to jedyne udogodnienie i dzięki temu ma go być stać na ich terminowe spłacanie. To jednak musi oznaczać, że kredyt ten będzie spłacał dłużej przez co ostateczny, łączny koszt tego kredytu będzie wyższy niż koszty tych kilku kredytów, gdyby nie konsolidował ich i spłacił w terminie. Również oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego może być wysokie. Reasumując, kredyt konsolidacyjny nie obniża kosztów, tylko rozkłada je w dłuższym czasie a ostateczny całkowity koszt tego kredytu jest wyższy gdyż w przeciwnym razie byłoby to nielogiczne i narażałoby na straty banki udzielające kredytów konsolidacyjnych. Oczywiście jeżeli kredytobiorca nie konsolidując kredytów doprowadziłby do powstania przeterminowanych zadłużeń, powstałyby odsetki karne i koszty windykacji, to rzeczywiście mógłby wówczas ponieść łącznie wyższe koszty niż mając terminowo spłacany kredyt konsolidacyjny, ale to już inna sprawa.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

29/09/2014

1 komentarz do 'Czy kredyt konsolidacyjny jest tańszy?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Niektórzy myślą, że bankowe kredyty konsolidacyjne są dostępne także dla osób przeciwko którym prowadzone jest postępowanie egzekucyjne przez komornika sądowego, że banki przyznają te kredyty wiedząc o egzekucji komorniczej prowadzonej przeciwko kredytobiorcy. Kilka dni temu taką bzdurę wyczytałem na jakiejś stornie internetowej mieniącej się być fachowym serwisem kredytowym. Autorowi chyba pomyliły się bankowe kredyty konsolidacyjne z pożyczkami pozabankowymi. Zdecydowanie należy zdementować takie informacje, bo żaden bank nie przyzna nikomu kredytu wiedząc o zajęciu komorniczym. Udzielenie kredytu osobie z zajęciem komorniczym wynagrodzenia, oznacza wysokie prawdopodobieństwo tego, że kredytobiorca nie podoła spłacie rat kredytu. Nie ma w bankach przyzwolenia na dopuszczanie do takich sytuacji nawet jeśli kredyt jest zabezpieczony hipotecznie.

    pukpuk

    29 Lis 14 11:17

Skomentuj