Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zabezpieczenie pożyczki wekslem

komentarze 2

Wekslem nie sposób zabezpieczyć zwrot pożyczki. Zdziwieni? A co rozumiecie pod pojęciem zabezpieczenia pożyczki? Ja pod tym pojęciem rozumiem zabezpieczenie jej skutecznej egzekucji przez komornika sądowego, jest to jedyne właściwe rozumienie tego pojęcia w takiej sprawie.

Wyobraźmy sobie taką oto sytuację, że ktoś udziela pożyczki komuś, kto ani nie ma pracy i żadnych dochodów, ani też nie ma żadnego majątku. Pożyczkobiorca taki wystawia do pożyczki weksel. Mija termin zwrotu pożyczki określony w umowie i nic – pożyczkobiorca nie zwraca pożyczki. Wierzyciel uzyskuje w sądzie nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym bo z weksla i udaje się do komornika z wnioskiem o egzekucja zasądzonego roszczenia pożyczkowego. Komornik próbuje pożyczkę odzyskać, ale nic z tego, bo z czego ma odzyskać gdy pożyczkobiorca, jako się rzekło, nic nie ma i nie ma dochodów. I co przyszło pożyczkodawcy z weksla wystawionego mu przez pożyczkobiorcę? Widzimy więc, że weksel nie zabezpiecza pożyczki ani żadnej innej wierzytelności. Zabezpieczenie pożyczki to zastaw albo hipoteka albo w ostateczności poręczenie osoby trzeciej ale na pewno nie weksel.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

28/09/2014

kategoria: weksel

Komentarze do 'Zabezpieczenie pożyczki wekslem'

Subscribe to comments with RSS

 1. Witam Panie Robercie! Dziś po raz pierwszy zobaczyłem wpisy Pańskiego bloga a ponieważ wprowadziłem się w kłopoty chciałbym porady. Otóż udzieliłem znacznej pożyczki pieniężnej w grudniu ub.r. mieszkańcowi z Warszawy który prowadzi firmę wynajmu samochodów. Umowa pożyczki została zawarta u notariusza na piśmie i zabezpieczona wekslem. Wg. warunków umowy ja pożyczyłem 60.000 zł. na okres 3 lat z tym że będzie ona spłacana w ratach miesięcznych po 2400 zł. począwszy stycznia br.czyli w ciągu tych 3 lat koszt tej pożyczki wyniesie 26400 zł. Weksel został wystawiony na 86400 zł. Pożyczkobiorca wpłacił 2 raty, potem odwlekał terminy a następnie przestał się kontaktować nie odpowiada na telefony ,maile. Raz udało mi się z innego numeru telefonu skontaktować stwierdził że mu przykro, że interes nie idzie że będzie się starał itp. ale unika kontaktu. Co Pan radzi mi robić?

  Wacław

  23 Gru 16 18:59

 2. No cóż, można dochodzić zapłaty tych już wymagalnych rat pożyczki. Sugerowałbym wnieść pozew o wydanie nakazu zapłaty na podstawie weksla – sąd wyda nakaz w postępowaniu nakazowym i od razu będzie można przynajmniej zabezpieczyć roszczenie za pośrednictwem komornika. Dowie się Pan przy okazji, czy dłużnik ma w ogóle jakiś majątek. I kolejne pozwy kierować – o zapłatę kolejnych wymagalnych rat, też z powołaniem się na weksel spoczywający w aktach pierwszej sprawy.

  Może Pan wpisać dane dłużnika w Google wraz ze słowem np. „dłużnik”, „oszust”, „giełda wierzytelności” itp. – może to nie pierwszy jego dług. Jeżeli okazałoby się, że już ma inne długi a zwłaszcza bezskutecznie egzekwowane, to można postraszyć go zawiadomieniem o oszustwie a później takowe złożyć w prokuraturze.

  admin

  23 Gru 16 19:49

Skomentuj