Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Brak ponagleń z banku. Przedawnienie roszczeń z tytułu kredytu.

skomentuj

Pytanie: Mam mały problem i nie wiem jak go ugryźć. 3/8/2006 brałem komputer na raty. spłacali go rodzice bo to dla nich on miał być. kredyt był brany na okres 2,5 roku. w ubiegłym tygodniu bank przysłał mi ponaglenie ponieważ kredyt podobno nie został spłacony. po rozmowie telefonicznej powiedziano mi ze zostały wpłacone tylko 3 raty a później nic. żadnego ponaglenia do wpłat nie było w tym czasie. pytałem mamy i potwierdziła że wpłaciła cały. niestety nie mamy żadnych dowodów wpłat bo w 2009 roku rodzice mieli zalane mieszkanie. proszę o poradę bo nie wiem jak mam ugryźć ten problem

Odpowiedź: Bank nie ma obowiązku ponaglać kredytobiorcy do zapłaty w określonym terminie. Jeżeli rodzice są pewni że spłacili cały kredyt, to należałoby napisać do banku informując o tym i wskazać, na które ich konto wpłaty były dokonywane a jednocześnie poinformować że z powodu zalania mieszkania potwierdzenia wpłat uległy zniszczeniu. Jeżeli bank nie uwzględni Państwa argumentów i zleci egzekucję długu komornikowi to należałoby wówczas wystąpić do sądu z powództwem przeciwegzekucyjnym a w nim zawnioskować o przeprowadzenie dowodu z historii transakcji konta banku na które wpłacane były raty kredytu, aby wyselekcjonować wpłaty od rodziców na poczet spłaty kredytu.

Niezależnie od powyższego należy wskazać, że jeżeli są zaległe raty których termin spłaty miał nastąpić wcześniej niż trzy lata temu, to roszczenia banku z tytułu tych rat uległy już przedawnieniu po trzech latach. Trzy lata należy liczyć od daty wymagalności danej raty.  Może Pan napisać do banku że kredyt jest spłacony a poza tym, dzisiaj roszczenia te byłyby już przedawnione i że taki dodatkowo zarzut podniesie Pan w powództwie przeciwegzekucyjnym, aby mieli w banku świadomość tego, że Pan o tym wie i nie czynili Panu kłopotów związanych z koniecznością wniesienia przez Pana  powództwa przeciwegzekucyjnego.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

28/09/2014

kategoria przedawnienie

Skomentuj