Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zobowiązanie do spłaty pożyczki

skomentuj

Pytanie: Mam problem z odebraniem pożyczki od szwagra. Pożyczyłem mu w 2008 roku 12000 i do dziś nie dostałem nawet grosz. Oczywiście nie podpisywałem umowy i tu cały szkopuł. Po rozmowach zgodził się na podpisanie takiej umowy tylko nie wiem w jakiej formie. Nie wiem czy napisać umowę z datą wsteczną i kwotą 12000 czy na kwotę 16000 i z datą bieżącą. Dylemat jest czy później nie wyprze się że nie pożyczał kwoty 16000.  Czy możecie mi doradzić. Nie ukrywam że jeżeli nie będzie chciał spłacać to chciałbym skorzystać z waszej pomocy. Obaj mieszkamy w Kętrzynie.

Odpowiedź: Może lepiej napisać tak, jak było. Odpadnie Panu ewentualnie problem składania fałszywego zeznania przed sądem, czyli twierdzenia że było to 16.000 zł. pożyczki, gdyby dłużnik właśnie wypierał się. Dla wielu osób nie jest to łatwe – kłamać będąc pouczonym przez sąd o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

W zobowiązaniu niech dłużnik napisze np. „Ja, … zam. … oświadczam, że w dniu … pożyczyłem od Ireneusza … zam. … kwotę 12.000,00 zł. którą zobowiązałem się oddać do dnia…”

Jeżeli wtedy nie ustalili Panowie, do kiedy ta pożyczka miała zostać zwrócona, to zamiast „zobowiązałem się oddać do dnia …” niech napisze „zobowiązuję się oddać do dnia…”

Wrzesień 27th, 2014 at 5:04 am

kategoria: dowody

Skomentuj