Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekwowanie zwrotu prywatnej pożyczki

1 komentarz

Coraz więcej osób wycofuje się z deponowania oszczędności w bankach, na różnego typu lokatach terminowych i na kontach oszczędnościowych. Powód, to oczywiście niskie oprocentowanie depozytów. Przy odrobinie szczęścia co prawda odsetki z bankowych depozytów zrównoważą inflację, ale przecież chciałoby się coś więcej. Szczególnie jeżeli uświadomimy sobie, że banki z tych naszych depozytów udzielają kredytów, zarabiając na tym kilkakrotnie więcej.

Od jakiegoś więc czasu, coraz więcej osób, coraz śmielej inwestuje w pożyczki prywatne, czyli między osobami prywatnymi. Taka inwestycja może dać sporą i wymierną satysfakcję, gdyż maksymalne odsetki jakie można obwarować w umowie pożyczki, to w przybliżeniu czterokrotnie wyższe oprocentowanie niż oprocentowanie depozytów.

Jednak jak to zwykle w biznesie bywa, im wyższy potencjalny zysk, tym większe też potencjalne ryzyko inwestycji. Tak jest też w przypadku pożyczek. Jeden pożyczkobiorca rzetelnie pożyczkę spłaci bez ponaglania go, inny nie spłaci i trzeba będzie ją ściągać od niego. Windykacja należności nie zawsze jednak bywa skuteczna. Jeżeli pożyczyliśmy pieniądze osobie nie mającej żadnych oficjalnych dochodów ani majątku, to z odzyskaniem pożyczki będzie spory problem, często nie do pokonania. Dlatego też niezmiernie ważne jest sprawdzenie potencjalnego pożyczkobiorcy, w szczególności zaś czy wykazuje dochody i w jakiej wysokości. Nie bez znaczenia jest też sprawdzenie jego ewentualnych zadłużeń, w rejestrach długów oraz w Biurze Informacji Gospodarczej. Jeżeli ustalenia w obu wyżej określonych kwestiach są negatywne, to najlepiej poszukać innego pożyczkobiorcy. Chyba, że pożyczkobiorca bez dochodów i zadłużony może zaoferować zabezpieczenie pożyczki w postaci rzeczy (zastaw, hipoteka). Wówczas w razie problemów ze spłatą windykacja może sprowadzić się do zlicytowania przedmiotu zabezpieczającego pożyczkę.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

26/09/2014

kategoria pożyczki prywatne

1 komentarz do 'Egzekwowanie zwrotu prywatnej pożyczki'

Subscribe to comments with RSS

  1. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad sensem inwestowania w udzielanie prywatnych pożyczek. Męczy mnie już i denerwuje buszowania po internecie i szukanie najlepszej lokaty, za każdym razem kiedy nazbiera się trochę (więcej niż trochę) kapitału. Zarobek w odsetek maksymalnych z prywatnej pożyczki daje do myślenia. Z drugiej jednak strony ryzyko zniechęca. Najłatwiej znaleźć pożyczkobiorców na portalach społecznościowych ale sprawdzanie wiarygodności pożyczkobiorców jest tam zdecydowanie niewystarczające, na ile zdążyłem się zorientować. Ponadto pożyczek udziela się tam bez żadnego zabezpieczenia rzeczowego a prosi się Az przynajmniej o zastaw. Prawdopodobnie skończy się to z mojej strony tak, że założę sobie stronę internetową, wypozycjonuję na hasło „pożyczki Kraków” zamieszczę na niej informacje że udziale pożyczek tylko pod zastaw lub pod hipotekę. No, i zobaczymy.

    Norbi

    9 Lis 14 04:15

Skomentuj