Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak zabezpieczyć pożyczkę?

komentarze 4

Najlepszym zabezpieczeniem odzyskania pożyczki (z naciskiem na odzyskanie) jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości pożyczkobiorcy zanim pożyczka zostanie mu udzielona. Niektórzy praktykują też zastaw na rzeczach ruchomych, zazwyczaj na samochodzie dłużnika. Też dobrze, ale hipoteka na nieruchomości to lepsze, pewniejsze zabezpieczenie. Nieruchomości nikt nie ukradnie, jej wartość nie maleje tak jak maleje wartość samochodu wraz z jego wiekiem, ryzyko że zostanie zniszczona też jest niewielkie w porównaniu do samochodu.

Nie jest natomiast zabezpieczeniem zwrotu pożyczki weksel ani nawet oświadczenie pożyczkobiorcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego. Wiele osób traktuje np. weksel jako zabezpieczenie pożyczki a nie uświadamiają sobie jednej kluczowej kwestii a mianowicie że jeśli pożyczkobiorca nie będzie wykazywał udokumentowanych dochodów i nie będzie miał majątku z którego komornik może prowadzić egzekucję, to pożyczka nie zostanie odzyskana. Windykacja prywatnej pożyczki gdy pożyczkobiorca nic nie ma, to trudny temat, zresztą nie tylko w przypadku prywatnej pożyczki. Funkcjonowanie więc określenia „zabezpieczenie” w odniesieniu do weksla a nawet poddania się egzekucji szkodliwie wprowadza w błąd wielu wierzycieli. Nie chce przez to powiedzieć, że nie warto stosować wyżej wymienionych tj. weksla i dobrowolnego poddania się egzekucji w formie aktu notarialnego. Wręcz przeciwnie, dzięki tym formom możliwe jest szybsze przystąpienie do egzekucji, w szczególności w przypadku dobrowolnego poddania się przez pożyczkobiorcę egzekucji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

25/09/2014

Komentarze do 'Jak zabezpieczyć pożyczkę?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Nie jest natomiast zabezpieczeniem zwrotu pożyczki hipoteka. Wiele osób traktuje ją jako zabezpieczenie pożyczki a nie uświadamiają sobie jednej kluczowej kwestii – że w terminie jeśli nieruchomości nie będzie już w momencie terminu spłaty wierzytelności (na przykład spali się), albo w hipotece będą wpisani inni wierzyciele (z pierwszeństwem), to ten wierzyciel niczego nie dostanie.

  Lech

  25 Wrz 14 09:36

 2. Jak się jednak nie spali (zazwyczaj się nie palą), to jest zabezpieczeniem. I oczywiście zabezpiecza się wówczas, jeśli nie ma już na niej innych hipotek których łączne kwoty są zbyt wysokie aby wystarczyło dla pożyczkodawcy.

  admin

  25 Wrz 14 09:49

 3. „Jak dłużnik będzie miał majątek, to weksel też będzie zabezpieczeniem”.

  Lech

  25 Wrz 14 09:51

 4. Jak będzie miał majątek…

  admin

  25 Wrz 14 10:06

Skomentuj