Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kredyt hipoteczny – dostaniesz czy nie?

skomentuj

O tym, czy dostaniesz kredyt hipoteczny czy też nie, decyduje bank po wnikliwej analizie Twojej sytuacji finansowej. Jako potencjalny kredytobiorca musisz wykazać się tak zwaną zdolnością kredytową, czyli udowodnić, że będziesz w stanie spłacić kredyt razem z odsetkami w wyznaczonym terminie.

Po złożeniu wniosku bank sprawdzi, czy posiadasz stabilne zatrudnienie, jaka jest wysokość Twoich dochodów oraz wydatków i oceni, jaką kwotą możesz dysponować na ewentualną spłatę zadłużenia. Duże znaczenia ma tutaj także Twoja historia kredytowa, którą sprawdzić można w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli do tej pory wszystkie zaciągnięte pożyczki i kredyty spłacałeś w terminie to jest prawdopodobne, że z kredytem hipotecznym będzie podobnie. A brak historii kredytowej – brak do tej pory zaciągniętych kredytów, to brak istotnego atutu do oceny zdolności kredytowej. Czynnikami, które wpływają na zdolność kredytową są także Twój wiek oraz wielkość rodziny, a zwłaszcza liczba osób, które pozostają na Twoim utrzymaniu.

Pamiętaj, że każdy bank podchodzi do sprawdzania zdolności kredytowej indywidualnie i przywiązuje różną wagę do różnych kryteriów – jeżeli nawet w jednej placówce spotkasz się z odmową, spróbuj w innej, być może spotkasz się tam z lepszą oceną swojej sytuacji i dostaniesz wybrany kredyt.

Wrzesień 24th, 2014 at 6:03 pm

kategoria: kredyty hipoteczne

Skomentuj