Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zarabianie na prywatnych pożyczkach

komentarze 3

Coraz to więcej osób zniechęca się do bankowych lokat i kont oszczędnościowych i chciałoby swoje oszczędności ulokować z prawdziwym zyskiem a nie liczyć jedynie na to, że odsetki na lokacie zrównoważą wskaźnik inflacji. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się inwestować w pożyczki prywatne. Niektórzy wprost zapatrują się na banki – przecież to podstawowa działalność banków, które udzielają pożyczek … a jakże, z pieniędzy zdeponowanych przez na lokatach i kontach. Nam wypłacają jałmużnę odsetkową a same zarabiają na pożyczkach cztery razy tyle, w przybliżeniu.

Pomysł na inwestycje w prywatne pożyczki jest więc ze wszech miar słuszny i godny uwagi, tym bardziej jeśli zważymy na to, że maksymalne odsetki jaskie możemy ustalić z pożyczkobiorca w umowie pożyczki, to czterokrotność wartości stopy kredytu lombardowego NBP. Na dzień dzisiejszy więc, odsetki maksymalne to 24% 16% w stosunku rocznym. Porównajmy tę wartość z odsetkami na lokacie i wszystko już jasne. Może się nasuwać pytanie, czy nie zabraknie pożyczkobiorców na tak oprocentowana pożyczkę.Uważam że nie, bo pożyczki bankowe wcale nie są tańsze, lecz droższe. Po drugie zaś, możemy liczyć też na pożyczkobiorców których zdolność kredytowa jest niewystarczająca do uzyskania pożyczki w banki i jedyna pożyczka, po jaką mogą skutecznie zawnioskować jest kredyt bez BIK w parabanku. A oprocentowanie rzeczywiste takich pożyczek jest o wiele, nawet kilkakrotnie przewyższa oprocentowanie rzeczywiste pożyczek bankowych.

Jest tylko jedno ewentualne „ale”. O ile pieniądze na lokacie lub koncie w banku są prawie w stu procentach bezpieczne, o tylko pożyczki mają to do siebie że są spłacane lub nie. Dlatego trzeba liczyć się z tym, że w odniesieniu do niektórych pożyczkobiorców uruchomiona będzie windykacja należności. Jednak nie zawsze jest to windykacja skuteczna, gdyż nie zawsze dłużnik ma pieniądze i majątek, oficjalnie na siebie. Dlatego przed udzieleniem pożyczki sprawdźmy, kim jest pożyczkobiorca a więc czy ma stałe dochody i w jakiej wysokości. Jest to podstawowy warunek udzielenia pożyczki nie tylko przez banki ale też przez wspomniane parabanki.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 4]

23/09/2014

kategoria pożyczki prywatne

Komentarze do 'Zarabianie na prywatnych pożyczkach'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jezu, Admin, weź mnie nie strasz starymi wpisami, bo już się bałem, że przespałem wzrost oprocentowania maksymalnego i to aż o 8 punktów procentowych…

  Przemek | Blog o egzekucji

  23 Wrz 14 18:37

 2. No tak, bez aktualizacji przeniesiony tu z innej strony, wpis dokonany ze dwa lata temu. Już zmieniłem.

  admin

  23 Wrz 14 19:45

 3. Pożyczkowe inwestowanie może być w miarę bezpieczne pod warunkiem że zabezpieczymy spłatę pożyczki najlepiej zastawem albo hipoteką na nieruchomości pożyczkobiorcy. Pożyczki prywatne stają się coraz bardziej popularnym sposobem nie tylko oszczędzania jak w przypadku lokaty bankowej, ale wręcz inwestowania kapitału o czym wspomina się już na niektórych obiektywnych portalach poświęconych depozytom bankowym. Podczas gdy z lokaty terminowej możemy wyciągnąć 5-6% odsetek, to na prywatnej pożyczce możemy wyciągnąć nawet 20% odsetek. Pamiętajmy jednak o zabezpieczaniu pożyczki jako inwestorzy, o czym już wspomniałem. Wszystkie pożyczki społecznościowe, wbrew temu co piszą o nich (pewnie na zamówienie samych portali społecznościowych), nie są bezpieczną formą inwestowania. Sprawdzanie wiarygodności potencjalnego pożyczkodawcy jedynie w Krajowym Rejestrze Długów oraz w Informonitor, to iluzja a nie weryfikacja wiarygodności. Gdyby chociaż jeszcze w Biurze Informacji Kredytowej, ale niestety, dostęp do tej bazy zarezerwowany jest wyłącznie dla banków.

  Jose

  3 Lis 14 21:22

Skomentuj