Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Bankowe potwierdzenie przelewu, esemesy oraz korespondencja na Facebook jako dowody udzielenia pożyczki

skomentuj

Taki mail:

Nazywam się … i chciałem zapytać się Państwa o koszty następującej sprawy: otóż w lipcu pożyczyłem jednej osobie 2 tys zł, jednak nie sporządzałem umowy pożyczki natomiast mam dowody w formie wiadomości mailowych – jest mail z prośbą o pożyczkę i mail zwrotny ze zgodą, to moim zdaniem umowa została zawarta, bo w naszym systemie obowiązuje zasada konsensualności umowy tzn. że umowa zostaje zawarta na skutek zgodnych stanowisk stron umowy, wystarczy że się zgodzą na takie coś (maila z lipca) potwierdzenie przelewu – z danymi i adresem osoby której wysłałem pieniądze wymiana smsów – gdzie pożyczkobiorca pisze, że jak tylko dostanie to wpłaca mi na konto pieniądze (wiadomości z sierpnia) rozmowy na facebooku – gdzie pożyczkobiorca ma dane takie jak w rzeczywistości i pisze, że odda jutro pieniądze, że bardzo przeprasza itd… chodzi o to, że przyznaje się, iż faktycznie pożyczka miała miejsce (rozmowy z lipca) Proszę o odpowiedź jak Państwo widzą te sytuację oraz jakie są ewentualne koszty.

Tę „zasadę konsensualności” darujmy sobie póki co. 😉 Bankowe potwierdzenie przelewu jak najbardziej jest dowodem o ile w tylko z tytułu przelewu wynika, że jest to udzielenie pożyczki. Znam przypadek w którym w tytule przelewu wpisano tylko bodaj „przelew” i sąd przychylił się do twierdzenia pożyczkobiorcy jakoby był to zwrot pożyczki której pozwany kiedyś udzielił powodowi…

Nie wiem, jak do esemesów podszedłby sąd; podobno można zmieniać treści esemesów. Podobno.

Nie jestem też pewien co do znaczenia dowodowego korespondencji na Facebook ale myślę, że ma moc dowodową, jak korespondencja e-mail tzn. faktycznie ma – nie da się zmienić treści korespondencji.

Chyba nie ma natomiast uzgodnionego przez strony terminu zwrotu; proponuję wypowiedzieć na piśmie umowę pożyczki i wezwać do jej zwrotu w terminie sześciu tygodni od daty otrzymania przez pożyczkobiorce wezwania do zapłaty.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

23/09/2014

kategoria dowody

Skomentuj