Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Obniżenie rat kredytu hipotecznego

1 komentarz

Pytanie: Przymierzamy się z mężem do wzięcia kredytu hipotecznego, do zakupu mieszkania na kredyt. przeraża nas jednak, szczególnie mnie, że w tak długim czasie w jakim kredyt będziemy spłacać, istnieje niemałe prawdopodobieństwo tego, ze nasza życiowa sytuacja finansowa pogorszy się wskutek losowych przypadków. Chodzi na przykład o utratę pracy albo inne wydatki, jak odpukać, leczenie czy inne. Myślę, że moglibyśmy wówczas liczyć na pomoc ze strony rodziny męża ale chcielibyśmy tego uniknąć. Mam pytanie do Państwa w związku z tym, czy istnieją jakieś realne możliwości obniżenia raty kredytu w takich przypadkach?

Odpowiedź: W grę wchodzi na przykład wydłużenie spłaty kredytu ale z tym wiąże się zapłata wyższych odsetek (im dłuższy okres spłaty, tym większe odsetki narosną). Lepszym zatem wyjściem byłyby skuteczne negocjacje marży z bankiem kredytującym, est to możliwe zwłaszcza wtedy gdy kredyt jest spłacany rzetelnie już kilka lat. Jeżeli bank kredytujący nie będzie skłonny do negocjacji, można spróbować przenieść kredyt do konkurencyjnego banku, z niższą marżą.

Wrzesień 21st, 2014 at 10:37 am

kategoria: kredyty hipoteczne

1 komentarz do 'Obniżenie rat kredytu hipotecznego'

Subscribe to comments with RSS

 1. Wiele osób, które decydują się na kredyt hipoteczny zastanawiają się, ile to będzie kosztować oraz co wchodzi w skład owej pożyczki. Większość z nich myśli, że jest to samo oprocentowanie jednak, gdy zagłębimy się bardziej w temacie dowiemy się, że jest więcej jego elementów.

  Oczywiście, że najważniejszą częścią jest oprocentowanie. Ponieważ to od tego zależy, ile odsetek będziemy musieli spłacać wraz z kapitałem, który pożyczyliśmy. Jednak w dużej części zależy on od rynkowych stóp procentowych, ale każdy bank do niej dokłada jeszcze wielkość marży, czyli podwyższa o kilka procent co stanowi zarobek banku. Następnym elementem jest ubezpieczenie, niektóre banki posiadają ubezpieczenia obowiązkowe lub opcjonalne. Zależne jest to od tego co bank sobie zażyczy. Jednak to przez ich kupowanie koszty naszego kredytu wzrastają. Dlatego, jeśli mamy bank, który nie oferuje nam zbędnych ubezpieczeń wybierzmy go, wtedy kredyt będzie niższy.

  Następną dodatkową opłata jest prowizja. Bank pobiera ją za udzielenie nam danego kredytu. Lecz niektóre banki z niej rezygnują, ponieważ chcą przyciągnąć do siebie więcej klientów lub często ją obniżają, by zrobić konkurencję innej placówce. Zastanówmy się jednak czy bank, który nie posiada prowizji jest jednak pewny dlatego, że mogą być to czasem oszuści. Czasem jest też tak, że musimy dokonać dodatkowych opłat takich jak wycena nieruchomości, wcześniejsza spłata kredytu lub inne.

  Pamiętajmy, że gdy już zdecydujemy się na kredyt hipoteczny to warto pokierować się roczną stopą oprocentowania. Dzięki niej możemy porównać oferty banków oraz pokazuje nam wszystkie koszta.

  Gotfryd

  2 Lis 14 at 11:03

Skomentuj