Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Lokata dynamiczna czy progresywna – która lepsza?

2 komentarze

Wiele banków posiada w swojej ofercie lokaty dynamiczne, które są mylone z depozytami progresywnymi. Są to natomiast dwa odmienne produkty bankowe, które różnią się od siebie nawzajem przede wszystkim sposobem naliczania odsetek. W związku z tym, która z nich jest bardziej korzystna z punktu widzenia klienta? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że w obu przypadkach ilość odsetek rośnie w miarę czasu trwania oszczędzania. Natomiast w przypadku depozytu progresywnego stawka oprocentowania ulega zmianie co miesiąc. W finalnym etapie oszczędzania wysokość odsetek jest zdecydowanie największa, natomiast mimo to naliczane są one jedynie co trzydzieści dni. W rezultacie średnie oprocentowanie dla całości okresu trwania depozytu jest niestety znacznie niższe.

Przeczytaj też: Jakie oprocentowanie lokaty wybrać: stałe czy zmienne?

Posłużyć się można poniższym przykładem. Jeśli w pierwszym miesiącu depozyt progresywny gwarantuje odsetki w wysokości pięciu procent, a w drugim siedem procent, da to nam średnie oprocentowanie w wysokości sześciu procent. Natomiast jeśli chodzi o depozyt dynamiczny to korzystanie z niego przez kolejny miesiąc powoduje, że odsetki się zwiększają, natomiast są naliczane za cały czas trwania lokaty. W związku z tym, jeśli ktoś przetrzyma lokatę do końca trwania okresu, natomiast w ostatnim miesiącu odsetki będą wynosiły siedem procent, musimy się liczyć z tym, że są one liczone przez cały okres utrzymywania depozytu. Generalnie depozyty dynamiczne są świetną alternatywą dla depozytów terminowych, bowiem im dłużej z nich korzystamy, tym większy zysk jesteśmy w stanie wygenerować. Dodatkowym plusem jest z pewnością możliwość wycofania środków bez ryzyka utraty odsetek, co niestety nie jest możliwe w przypadku depozytów terminowych, które czasami wiążą się nawet z koniecznością uregulowania opłat prowizyjnych nakładanych przez bank. Zdecydowaną większość depozytów dynamicznych zakłada się na okres dwunastu miesięcy. Jest to okres najbardziej optymalny, gdyż zapewnia dość wysokie oprocentowanie bez konieczności podpisywania nader długoterminowych umów.

Przeczytaj też: Lokaty bankowe – wady i zalety

Zdecydowanie największe oprocentowanie zapewnia Polbank EFG, w przypadku którego oszczędzanie zaczynamy od oprocentowania w wysokości niespełna pięciu procent, po czym co cztery miesiące zwiększa się ono o jeden punkt procentowy, aż do osiągnięcia wartości sześciu i dziewięciu dziesiątych procenta, jakie obowiązuje już od szóstego miesiąca trwania umowy. Oczywiście każdy bank zaproponuje nam inne rozwiązanie i aby być w stanie wybrać najlepsze musimy dokonać dogłębnej analizy aktualnej sytuacji na rynku bankowym. W przeciwnym razie istnieje bardzo duża szansa, że wybierzemy ofertę, która niekoniecznie będzie najbardziej korzystną z wszystkich znajdujących się na rynku. Jeśli uważamy, że nie poradzimy sobie samodzielnie z odpowiednim wyborem powinniśmy skierować się do osób, które lepiej znają tematykę finansową. Mogą to być na przykład bliskie nam osoby, do których mamy pełne zaufanie, bądź też profesjonalni doradcy finansowi, którzy dzięki posiadaniu szerokiej wiedzy i zdobytym doświadczeniu są w stanie znaleźć taką ofertę, która będzie spełniała wszystkie nasze wymagania, a przy tym będzie w stanie wygenerować dla nas satysfakcjonujące zyski.

Przeczytaj też: Najlepsze lokaty – jak ich szukać?

Analizując powyższy tekst można stwierdzić, że bardziej korzystną z punktu widzenia klienta jest raczej lokata dynamiczna ze względu na możliwość wygenerowania zdecydowanie większych zysków, jak również ze względu na to, że mamy swobodny dostęp do naszych środków finansowych, a ewentualna ich wypłata nie będzie wiązała się z utraceniem naliczonych do tej pory odsetek.

A generalnie najkorzystniejsze lokaty sugerujemy tutaj.

4 października, 2014

kategoria depozyty bankowe

Komentarze do 'Lokata dynamiczna czy progresywna – która lepsza?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Zostałam oszukana przez doradce finansowego. Bardzo przekonująco namawiał mnie do skorzystania z niby lokaty i przekazywał mi nieprawdziwe informacje o rzekomej atrakcyjności tego produktu. Podpisałam umowę a teraz już wiem, że straciłam na tym i to sporo. Jakie mam szanse wygrać sprawę w sądzie z tym doradca finansowym a najlepiej z firmą która reprezentował i odzyskać pieniądze?

    Anonim

    2 mar 21 o 10:24

  2. Na lokatach bankowych nie sposób zarobić ale przejdźmy do rzeczy. Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać umowę która ma się zamiar podpisać i wyjaśnić wszelkie ewentualne niejasności. Najlepiej wyjaśnić wątpliwości nie z doradcą reprezentującym podmiot z którym ma się zamiar zawrzeć umowę, ale z kimś bezstronnym. Firma doradcza może obronić się twierdząc, że doradca nie wprowadził Pani w błąd, że zasady przedstawił rzetelnie. Zwłaszcza, jeśli rozmowa nie została nagrana. Obawiam się, że może Pani ewentualną spraw w sądzie przegrać. Może Pani ewentualnie sprawdzić, czy np. w internecie bądź w innych mediach aby nie mówi się o podobnych przypadkach wprowadzania innych klientów w błąd przez tego doradcę finansowego (firmę) i jeśli tak, to nawiązać kontakt z innymi tak pokrzywdzonymi. Wówczas szanse na wygraną w sądzie mogą być znacznie większe, skoro będzie mieć Pani świadków którzy zeznają że i oni zostali wprowadzenie w błąd przez tego doradcę finansowego z czego można będzie już wnioskować że wprowadzanie klientów w błąd to stała praktyka tej firmy.

    admin

    2 mar 21 o 10:42

Skomentuj